Вие попитахте

На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.

Въпрос: Здравейте, много интересна тема. Защо ваксини те в България са задължителни? Давате информация и аз решавам че не искам, но после детето ми не може да иде на детска градина Защо са задължителни?


Отговор: Здравейте! Задължителният характер на имунизациите в Република България е определен с чл. 58 от Закона за здравето.

Решението е на законодателната власт, която е взела предвид значението на ваксините за опазване на индивидуалното и личното здраве и благосъстоянието на населението. Вероятно знаете, но поради масово прилагане на имунизации както в България, така и в света, броят на заболелите и починалите от ваксинопредотвратими заболявания, е намалял с над 99%. В настоящето относително малко хора се срещат с тежки форми на заразни болести и поради това считат, че ваксините са ненужни вече. За съжаление обаче, без поддържане на висок ваксинален обхват, тези заболявания отново ще станат чести и животоопасни. Примери и данни за това, ще намерите на настоящия сайт.

Въпреки че имунизациите срещу определени заболявания в България са задължителни, Вие можете да отказвате тяхното прилагане на Вашите деца. Това обаче е свързано с определени административни ограничания и глоби при отказ, тъй като общественият интерес в конкретния случай превалира над индивидуалното решение.

Имайте предвид, че отказът от имунизации за Вашите деца ги прави лесно възприемчиви при поява на заболявания като морбили, коклюш, дифтерия и освен, че поставяте в риск тяхното здраве и живот, неваксинираните деца поставят в риск своите близки или други деца с хронични заболявания, онколигични заболявания и др., при които поставянето на ваксини е временно или продължително невъзможно.

В България училищното обучение също е задължително до 16-годишна възраст. С цел осигуряване на устойчиво образование, е задължително да се създаде здравословна и безопасна среда за обучение, поради което наличието на задължителни имунизации и реимунизации, е условие за прием в детски колектви. 

Въпрос: Здравейте! Имам бебе на 40 дена. Помолих педиатърката ми да го ваксинираме с ваксината за коклюш на 6та седмица, защото ми направи впечатление, че РЗИ разрешиха, но тя каза, че няма такова нещо. Окочантелно на 2ри месец ли остава ваксинирането?


Отговор: Здравейте! На 7 май предстои обнародване в Държавен вестник на изменение в Наредба № 15 за имунизациите в Република България, касаеща промяна в Имунизационния календар на страната. От тази дата ще е възможно поставянето на шесткомпонентна и пневмококова ваксина да се извършва от 6-та седмица от живота на новороденото, вместо от навършена двумесечна възраст.

Въпрос: Здравейте! Бременна съм в 33 г.с. Преди седмица си сложих Boostrix, но искам да се ваксинирам и срещу Ковид. Кога мога да си поставя ваксината? Трябва ли да има интервал между двете ваксинации? До кога мога да поставя ваксината срещу Ковид, за да може и бебето да получи антитела?


Отговор: Здравейте! Няма определен интервал, който трябва да се спазва между поставянето на двете ваксини. Както при всяка друга ваксина, така и при тази срещу COVID-19, е необходимо време за изграждане на постваксинални антитела и тяхното преминаваме през плацентата от майката в плода. В тази връзка, препоръчително е поставяне на ваксината до 36 г.с., за създаване на необходимия времеви интервал за сформиране на пасивен имунитет (майка-плод).

Въпрос: Здравейте, ако възрастен (на 33 години) не е боледувал от варицела, бихте ли препоръчали имунизация с ваксината Varivax или друга? Съответно има ли по-специфични изисквания при подобна ваксинация? В случай, че възрастният има пряк контакт с новородено, на какъв етап е препоръчително да се ваксинира възрастният срещу варицела?


Отговор: Здравейте! Да, силно препоръчително е възрастно лице, неболедувало от варицела, да се ваксинира срещу заболяването. Основно причина за това е установеното по-тежко протичане на варицела при лица над 18 г. Поставят се две дози с минимален интервал между тях от поне 1 месец.

По отношение на имунизация, поради директен контакт с новородени, е препоръчително да се проведе още преди раждането на детето. Ако това не е възможно, всеки друг момент е подходящ. В много редки случаи ваксинираните лица могат да отделят ваксинален вирус и да поставят в риск от заразяване околните лица, в т.ч. новородените. По данни на Центровете за превенция и контрол на заболяванията, за 22-годишен период на постмаркетингово наблюдение (прилагане на ваксината в обществото) от приложени 212 млн. дози само 28 лица са заболели вследствие от контакт с ваксиниран.

Следва да се има предвид, че е възможно до 6 седмици от поставяне на ваксината, при 1-5% от ваксинираните да се появи обрив, който се причинява от ваксиналния вирус. Лицата с постваксинален обрив са слабо заразни и се приема, че рядко могат да заразят други лица, но въпреки това е добре, ако това възникне при Вас, да ограничите контактите с новороденото до изчезване на обривните единици, ако техния брой е по-голям.

Отговор: Здравейте,
Дъщеря ми подлижи на реваксинация на 6 годишна възраст, но в момента в групата, която посещава има обявена карантина за варицела. Трябва ли да се изчака отпадане на карантината за да се извърши реваксинацията?


Отговор: Здравейте! Няма ограничения за провеждане на имунизации в период на карантина. Следва да имате предвид, че в този период е възможно детето да заболее от варицела, което няма да компрометира изграждането на имунитет към поставената вече ваксина.

 

Въпрос: Здравейте! Интересува ме след поставяне на ваксина против коклюш на възрастен има ли препоръчителен срок, в който ваксинираният не трябва да има контакт с новородено и поради каква причина? Някой източници посочват срок от 2 седмици. Ако това е така, как майката да си постави ваксина преди навършване на 1,5 месеца на бебето?


Отговор: Здравейте! След поставянето на всяка ваксина е необходимо да измине определен период от време, през който имунната система да изгради защита срещу даденото заболяване. Този период е около 10-14 дни най-малко, а в някои случай дори над 20 дни. Предвид това, необходимо е да изминат около 2 седмици за изграждане на имунитет след ваксинация при майката. Възможен вариант е майката да се имунизира непосредствено след раждането, след изписване от родилното отделение. Предвид епидемичното разпространение на коклюш у нас, е препоръчително през първите седмици от живота на бебето, контактите му с други лица да бъдат ограничени, а при необходимост – ако в обкръжението има болни лица, е желателно всички около него да носят медицински маски, да прилагат хигиена на ръцете, да се провежда редовно проветряване и дезинфекция на предметите около бебето.

Въпрос: На детето почти на 9 г и 11м са поставени всички ваксини, с изключение на тази която се поставя на 6 г. Личният лекар каза, че след навършване на 8 г.  вече е късно за поставянето на тази ваксина. Наистина ли е така? Или може да се постави и сега, когато детето е на 9 г. и 11 м.? 


Отговор: Здравейте! Всяко дете, което е пропуснало своята реимунизация срещу дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит на 6-годишна възраст, може да получи своята ваксина до 11 години включително. За тази възможност общопрактикуващите лекари са информирани с писмо чрез РЗИ и БЛС.

Въпрос: Здравейте, синът ми на 16 г. премина през сериозно 12-месечно лечение (диагноза - сарком на Юинг), което включваше химио и лъчетерапии. Лечението беше в болница в Германия. При приключване на терапията, в последната епикриза и по време на разговора, ни бе казано, че той подлежи на реваксинация с всички "бебешки" ваксини. В самата епикриза няма детайли, а само препоръка за реваксинация в съответствие разписанията на STIKO. На въпрос дали може по-подробен план, ми отговориха , че всички семейни лекари знаят какво се прави след такова лечение.

На местно (немско) дете на същата възраст и със същата диагноза, след изчаквателния период там, се постави 1 доза Бустрикс, 1 доза Приорикс и 2 дози за Енджерикс Б (за хепатит Б).
При завръщането ни в България посетихме ОПЛ на сина ни и там реакциите бяха:- няма нужда от ваксини, защото 2021 или 2022 му е правена реваксцинация. След кратък разговор по темата се съгласи, че е добре да бъде реваксиниран;
- тя не може да го ваксинира, тоест да изиска ваксини и трябва аз да се моля на РЗИ.

Моля за вашето мнение и отговори на:
- какви ваксини е препоръчително да му бъдат поставени (същите, които и в Германия поставят или други);
- какъв е редът, протоколът и кой трябва да изиска тези ваксини от РЗИ, при условие, че има заповед от МЗ от 16.02.2024 във връзка с имунизацията при деца с хронични заболявания (личният лекар на детето не е запозната с тези указания). Не би ли следвало на база тези усказания и епикризата, ОПЛ да изиска всички ваксини от РЗИ;
- ако решим да не губим време, може ли ваксините, които вие препоръчвате да се сложат, да се закупят от аптека и как?


Отговор: Здравейте! Всички количества ваксини, които следва да се приложат от ОПЛ на Вашето дете се заявяват от лекаря. Родителят няма отношение и участие в този процес. Няма пречки лекар да заяви необходимите количества ваксини от РЗИ. 

По правило, схемата на имунизация след химиотерапия се определя от лекуващия лекар и същата следва да се опише в епикризата от болничното лечение. Считаме за пропуск, че няма такава препоръка от болничното заведение в Германия и при възможност същата трябва да се изиска от лекуващия лекар.
Съгласно цитираното и от Вас методическо указание, се счита, че химиотерапията (ХТ) води до загуба на постваксиналния имунитет при пациенти, ваксинирани преди началото на курса на лечение. Липса на протективни титри на антитела се установява 6-12 месеца след ХТ, като варира според типа на ваксината. Дефицитът на протективни титри на антитела е най-голям при ваксината срещу хепатит Б (около 50% от пациентите), по-нисък за ваксината срещу морбили, паротит, рубеола (между 20 - 40%) и най-нисък за ваксините срещу полиомиелит, дифтерия и тетанус (между 10 - 30%). След преминал интервал от 6-12 м. имунизациите могат да се възстановят.

В тази връзка, на база на описаното, считаме, че ваксина срещу морбили, паротит и рубеола (MMRVAXPRO) и ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (Boostrix) могат да бъдат приложени. Ваксината срещу хепатит Б в страната е показана за деца до 15 г. Към момента, няма внос на ваксина за лица над 15 г.

При необходимост МЗ може да съдейства за осигуряване на цитираните ваксини от РЗИ.

Въпрос: Здравейте, моля за информация за хронологията на задължителната имунизация за коклюш в България. Благодаря предварително!


Отговор: Здравейте! На началната страница на сайта ще да намерите интерактивен имунизационния календар, разделен на категории - При раждане > През първата година > През втората година > 6-17 години > От 18 години. Натискайки на възрастовите групи, ще видите таблица с навършена възраст за приложение на дозата, срещу какво е имунизацията и коя ваксина се поставя.

При коклюш основната имунизация е от три дози, които се прилагат в три последователни месеца от втория месец след раждането.

През 2-ри, 3-ти и 4-ти месец се поставя шесткомпонентна ваксина срещу Дифтерия, Тетанус, Коклюш, Полиомиелит, Хемофилус инфлуенце тип Б, Хепатит Б.

След това първата реимунизация се прилага на 16-ти месец от раждането, но не по-рано от 1 година след III-тия прием. Втората реимунизация е през 6-та година на детето, а последната - на 12-та година. Така общия брой дози, които детето получава от втория месец до дванайстата си година е 6, като при реимунизациите се прилагат съответно петкомпонентна и четирикомпонента ваксини.

Въпрос: Здравейте,
Може ли да ми изпратите заповедта на МЗ, която регламентира,че след боледуване от COVID-19, се отлагат имунизациите за период от 4 мес?


Отговор: Здравейте! Съгласно Наредба № 15 за имунизациите в Република България, противопоказание за прилагане на ваксини е наличието на остро заразно заболяване, в т.ч. и COVID-19. Отлагане от страна на общопрактикуващия лекар от задължителна имунизация или реимунизация, може да се осъщесви за периода на боледуване и последващия възстановителен период, но за не повече от 3 месеца.


Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.

Задай въпрос