16 000 са случаите на варицела от началото на годината
23.05.2024Над 16 000 са случаите на варицела от началото на годината. Най-засегнати заболяването са децата от 5- до 9-годишна възраст, които обичайно представляват над 80% от заболелите.
Варицела е едно от най-заразните заболявания. Около 90% от контактните на болен, които нямат изграден специфичен имунитет, се разболяват. Заразният период започва 1-2 дни преди появата на обрива и завършва когато всички кожни лезии се покрият с корички. Характерният обрив започва внезапно и се съпровожда с рязко повишаване на температурата и упорит сърбеж. В тези случаи се наблюдават мехурчета по лигавиците на устата, езика, мекото небце.
Възможни са усложнения най-често при кърмачета, възрастни, бременни жени и имунокомпрометирани лица в резултат на вторични бактериални инфекции, които засягат кожа, бели дробове (пневмония) и мозък (енцефалит).
За да избегнем всичко това, можем да се ваксинираме. Ваксината срещу варицела се прилага в двудозова схема, като при деца на възраст 12 месеца - 12 години интервалът между двете дози трябва да е най-малко 1 месец, а при по-големите деца и при възрастни – поне 1-2 месеца.
Наличните данни от проведени проучвания при деца на възраст 12 м. - 12 г. сочат, че ефикасността на 1 доза ваксина след 2 години наблюдение е 95-100%, а след 9 години наблюдение – 83-94%, което позволява втората доза да се приложи и по-късно през живота на детето. Предвид възможността от възникване на заболяване от варицела при имунизирани, поставяне на втора доза е необходимо.
Ваксината срещу варицела може да се постави и след контакт с болен от варицела, като това трябва да се случи в рамките на до 72 ч. от датата на контакта.
При бременни жени не се прилага ваксина срещу варицела.