Вие попитахте

На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.

Въпрос: Здравейте, моля за информация за хронологията на задължителната имунизация за коклюш в България. Благодаря предварително!


Отговор: Здравейте! На началната страница на сайта ще да намерите интерактивен имунизационния календар, разделен на категории - При раждане > През първата година > През втората година > 6-17 години > От 18 години. Натискайки на възрастовите групи, ще видите таблица с навършена възраст за приложение на дозата, срещу какво е имунизацията и коя ваксина се поставя.

При коклюш основната имунизация е от три дози, които се прилагат в три последователни месеца от втория месец след раждането.

През 2-ри, 3-ти и 4-ти месец се поставя шесткомпонентна ваксина срещу Дифтерия, Тетанус, Коклюш, Полиомиелит, Хемофилус инфлуенце тип Б, Хепатит Б.

След това първата реимунизация се прилага на 16-ти месец от раждането, но не по-рано от 1 година след III-тия прием. Втората реимунизация е през 6-та година на детето, а последната - на 12-та година. Така общия брой дози, които детето получава от втория месец до дванайстата си година е 6, като при реимунизациите се прилагат съответно петкомпонентна и четирикомпонента ваксини.

Въпрос: Здравейте,
Може ли да ми изпратите заповедта на МЗ, която регламентира,че след боледуване от COVID-19, се отлагат имунизациите за период от 4 мес?


Отговор: Здравейте! Съгласно Наредба № 15 за имунизациите в Република България, противопоказание за прилагане на ваксини е наличието на остро заразно заболяване, в т.ч. и COVID-19. Отлагане от страна на общопрактикуващия лекар от задължителна имунизация или реимунизация, може да се осъщесви за периода на боледуване и последващия възстановителен период, но за не повече от 3 месеца.

Въпрос: Синът ми е роден през 1985 г. След поставяне на първа и втора игла на ДТК възникна медицински проблем (астматичен бронхит, който продължи до навършване на 17г.), който доведе до объркване и пропуски на следващата игла и реимунизации. През 1989 г. ХЕИ издаде предписание за поставяне на 2 игли ДТ през 30 дни, без коклюшната съставка и реимунизация след година. Това е спазено, но на по-късен етап пак има пропуски. Поставена му е една игла ДТ през 2001 г. Въпросът ми е сега дали трябва да си направи изследване за антитела за коклюш или може да се направи допълнителна доза ваксина за коклюш, независимо какво е правено до момента?


Отговор: Провеждането на лабораторно изследване за наличие на антитела срещу коклюш не е препоръчително, тъй като няма определен точен критерий за необходимите нива на защита. Предвид факта, че заболяването се регистрира основно при деца, а при възрастни случаите са единични, рискът на този етап за Вас е относително малък. Въпреки това, при желание от страна на сина Ви, може да бъде поставена допълнителна доза ваксина срещу коклюш, като за целта, следва същата да бъде закупена от аптечната мрежа.

Въпрос: Здравейте, дъщеря ми родена през 2014та година има поставени 3 ваксини, които включват коклюш на втори, трети и четвърти месец от раждането, съответно: 

- Реимунизация срещу дифтерия, тетанус,коклюш,полиомиелит с ДТКаПиХИБ 

- Имунизация против дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, ХИБ с петкомпонентна ваксина (І прием)

- Имунизация против дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, ХИБ с петкомпонентна ваксина (ІI прием)

Коя ваксина е подходяща за поставяне в момента, имайки предвид пропуските в  реваксинациите?


Отговор: Здравейте! Въпреки изпуснатите ваксини на 2 и 6 години, детето подлежи на реимунизация и такава може да бъде извършена при първа възможност с ваксината Тетраксим, като за целта следва да да се обърнете към общопрактикуващия лекар.

Въпрос: Здравейте искам да ви попитам как трябва да процедирам. Момиченцето ми има поставени ваксини за коклюш (комбинирана) на 2, 3, 4 месеца. Няма поставена реимунизация на 18 месеца и на 6 години (поради алергична реакция от ваксина за морбили на 1,2 месеца). В момента детето ми е на 8 години. Мога ли да сложа реимунизяция за коклюш или вече много съм закъсняла?


Отговор: Здравейте! Проявата на реакция след имунизация срещу морбили не е противопоказание за прилагане на ваксина срещу коклюш. Въпреки изпуснатите ваксини на 2 и 6 г., детето подлежи на реимунизация и такава може да бъде извършена при първа възможност с ваксината Тетраксим, като за целта следва да да се обърнете към общопрактикуващия лекар.

Въпрос: Здравейте, къде може да се имунизираме за коклюш? Става въпрос за възрастни, ако трябва ще си платим.


Отговор: Здравейте! В България, съгласно задължителния Имунизационен календар на страната, безплатни ваксини срещу коклюш се осигуряват само за бебета и деца. За възрастни от м. февруари в аптечната мрежа е осигурена ваксината Boostrix. 

Предвид че заболяването се регистрира основно при деца, а при възрастни случаите са единични, рискът на този етап за Вас е относително малък. Въпреки това, при желание от Ваша страна, може да си поставите допълнителна доза ваксина срещу коклюш, като за целта следва да я закупите от аптечната мрежа.

Въпрос: Здравейте! В момента се намирам в 37ма седмица от бременността. Интересувам се препоръчително ли е поставянето на бустерна доза против коклюш в такъв късен етап и крие ли това рискове за плода. Също така бих искала да знам дали при ваксинация на майката след като е родила, детето може да придобие антитела срещу заболяването чрез кърма, докато не настъпи неговата собствена ваксинация. Благодаря предварително!


Отговор: Здравейте! Световната практика категорично показва, че ваксинация срещу коклюш по време на бременноста, е абсолютно безопасна, както за бременната, така и за плода. Препоръчителният интервал за прилагане на ваксина срещу коклюш при бременни е 27-36 гестационна седмица. Прилагането на ваксина по-късно не може да гарантира, че бебето след раждане ще бъде защитено, поради намаленото време за изграждане на IgG антитела и тяхнато преминаване от майката в плода през плацентата. В различни публикации се споменава за преминаване на антитела при кърмене, но това не се потвърждава в Кратката характеристика на продукта на ваксината Бустрикс, която е налична в България.

Във връзка с гореизложеното, може да се ваксинирате, но следва да имате предвид, че е възможно детето да не бъде защитено. Може да се обмисли ваксинация срещу коклюш на всички възрастни лица, които ще бъдат ангажирани с отглеждането на детето в първите месеци от живота му.

Въпрос: Чета в сайта   "https://plusmen.bg/bg/" , че въпросната ваксина е вече налична в аптечната мрежа, но след като обиколих 10+ аптеки никъде не намерих. В една от аптеките ми казаха ,че може да ми я постави личният лекар, но личният лекар ме накара да си търся въпросната ваксина в аптеките. За мен това е един затворен кръг и мисия "Невъзможна ". Моля Ви най- сърдечно за разяснение! По какъв начин мога да се сдобия с въпросната ваксина и да се ваксинирам?


Отговор: Здравейте! По информация от вносителя на ваксината, в страната са налични над 600 дози, които днес са разпределени в аптечната мрежа. Очаква се и нова доставка, която ще бъде налична от понеделник. Предвид че заболяването се регистрира основно при деца, а при възрастни случаите са единични, рискът на този етап за Вас е относително малък. Въпреки това, при желание от Ваша страна, може да си поставите допълнителна доза ваксина срещу коклюш, след като я закупите от аптечната мрежа.

Въпрос: При наличие на HPV 52 и HPV 68 на 26 годишна жена, възможно ли е поставяне на Gardasil ?
Трябва ли да се приложи първоначално терапия до изчистване на HPV 52?


Отговор: Здравейте! Ваксината срещу HPV e насочена срещу 9 типа високорискови вируса, един от които е посоченият HPV 52. Ваксината има профилактичен ефект, т.е. ще създаде имунитет срещу тези типове вируси, с които не сте заразени. Спрямо HPV 52 ваксината няма да има ефект, въпреки информацията напоследък, че ваксината може да спомогне при очистване на човешкия организъм. Може да се ваксинирате с Gardasil 9 с цел предпазване от останалите HPV типове и свързаните с тях инфекции и ракови заболявания.

По отношение на втората част на въпроса, молим да посочите каква терапия имате предвид за изчистване на HPV 52.

Въпрос: Здравейте, на 35 години съм и покрай новините, касаещи случаи на коклюш, майка ми ме информира, че кано дете съм ваксиниран единствено за тетанус и дифтерия, но не и за коклюш (съображенията са били по преценка на педиатъра ми, във връзка с алергии и хранителни непоносимости). Проверих както в картона, така и в имунизационния си паспорт и са оказа, че наистина не съм ваксиниран за коклюш (дори на 12 годишна възраст). Въпросът ми е дали е възможно сега да го направя, като обаче на 09.06.2023 ми е поставена TETADIF. Бях при личния ми лекар, но тя каза, че не знае в подобен случай какво може да се направи. Предварително благодаря!


Отговор: Здравейте! Може да поставите една доза Бустрикс, независимо от това, че през предходната година сте получил ваксина Тетадиф. Предвид че заболяването се регистрира основно при деца, а при възрастни случаите са единични, рискът на този етап за Вас е относително малък. Въпреки това, при желание от Ваша страна, може да си поставите допълнителна доза ваксина срещу коклюш, като за целта, следва да я закупите от аптечната мрежа.


Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.

Задай въпрос