Вие попитахте
На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.
Въпрос: Интересува ме пневмококовата ваксина, от София съм, на 70 години. Какво трябва да направя за да се ваксинирам?
Отговор: Здравейте! Право на безплатна ваксина срещу пневмококови инфекции по Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката срещу сезонен грип и пневмококови инфекции, имат лица на възраст на и над 65 години. За да се възползвате от програмата, следва да се обърнете към Вашия общопрактикуващ лекар, който трябва да заяви ваксина за получаване от дистрибутор. Имунизацията е еднократна през живота и няма нужда от допълнителни дози през следващите години.
Въпрос: Здравейте! Бременна съм в 28 г.с. и бих искала да се ваксинирам против коклюш. Ще можете ли да ми споделите как да си запазя час за ваксинация?
Отговор: Здравейте! Министерството на здравеопазването е осигурило възможност на всяка бременна жена в период на бременноста 27-36 г.с. да се имунизира безплатно по свое желание. Информация за имунизационните кабинети и тяхното работно време може да намерите тук, най-отдолу на страницата, в интерактивна карта по области.
Въпрос: Детето ми е на 3 г. и 3м., в родилния дом са му поставени 2 ваксини. След това имаме отлагане на ваксините и на 3 г. го ваксинирахме първо с морбили. Интересуваме дали Пентаксима е подходящ за прилагане на дете над 3 г. за първа доза и за пневмококи каква ваксина да се сложи - Синфлорикс или Преванар?
Отговор: Здравейте! Ваксината Пентаксим е подходяща за първи прием при Вашето дете, поради необходимостта от изграждане на имунитет срещу заболяванията дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит и хемофилус инфлуенце тип Б. Впоследствие схемата може да бъде продължена с Тетраксим до завършване на основната имунизация.
Въпрос: На 66 г. съм и на 16.9.2024 г. бях ваксинирана с пневмококова ваксина, имам хроничен бронхит. Има ли проблем сега, 10.10. 2024 г., да се ваксинирам и с противогрипна ваксина; какъв е рискът от натрупване на ваксини за организма?
Отговор: Здравейте! Риск от натрупване на ваксини няма. Човешкият организъм ежедневно се среща с различен брой чужди за него частици и организми, срещу които реагира с имунен отговор (както при ваксините). В резултат на множество проучвания от реалния живот в основните документи на ваксините е включена и възможността те да се поставят заедно, което не крие риск за здравето и живота на ваксинирания.
Въпрос: Здравейте, къде може човек да се ваксинира срещу пневмококи, в случай че личният му лекар не предлага тази ваксина?
Отговор: Здравейте! Изпълнители по Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и пневмококовите инфекции при лица на и над 65 г., са общопрактикуващите лекари в страната. Към момента те са единствените, които могат да прилагат безплатната ваксина срещу пневмококи.
Въпрос: Противогрипните ваксини записват ли се в електронното здравно досие? Какъв е редът за записването на вече поставена ваксина?
Отговор: Здравейте! Съгласно Наредба № 6 от 2022 г. за функционирането на Националната здравноинформационна система, всяка медицинска дейност, извършена от лечебно или здравно заведение, която генерира здравна информация се вписва в електронното досие на пациента. В тази връзка, поставянето на ваксини, вкл. и грипни, следва да бъде отразено в медицинското досие на лицето. Ако тази информация липсва, следва да се обърнете към лекаря, който е поставил ваксината, за да я въведе в досието Ви.
Въпрос: Коя е годината на последната имунизация против тетанус за родените през 1951 г.
Отговор: Здравейте! Последната година, в която родените през 1951 г., са подлежали на задължителна реимунизация срещу тетанус и дифтерия, е 2016 г., в годината на навършване на 65 г. Съгласно Имунизационния календар на Република България, следващата реимунизация срещу тетанус и дифтерия на родените през 1951 г. ще бъде през 2026 г.
Въпрос: Здравейте, има ли риск при ваксинация с втора доза за морбили на едното ми дете, другото да се зарази?
Отговор: Съгласно Кратката характеристика на използвания в страната ваксинален продукт 9 (MMRVAXPRO), няма съобщения за предаване на ваксинален морбилен вирус от ваксинирани на податливи на заразяване контактни лица, т.е. няма риск от заразяване на второто Ви дете при ваксиниране на първото Ви дете срещу морбили.
Въпрос: Здравейте, синът ми е на 6 г. и имам желание да му поставя ваксина срещу менингит. Прочетох на сайта Ви, че скоро ще има одобрена нова ваксина на Pfizer - Penbraya, която ще обхваща А,В,С,W,Y.
Моля за информация дали тази ваксина ще се продава в България и ако да в какви срокове ще излезе на пазара. Когато говорих с педиатърката ни, тя ни насочи към единствената която към днешна дата се предлага у нас, а именно Nimenrix. Мислихме да я слагаме, но предвид новата информация която прочетох се колебая дали да не изчакаме новата ваксина, т.к Nimenrix не покрива серотип В.
Отговор: Към настоящия момент ваксината все още не е разрешена за употреба в държавите от Европейския съюз. След издаване от Европейската комисия на разрешение за приложението ѝ, повече информация ще бъде публикувана на страницата на ПлюсМен.
Въпрос: След направена справка и при смяна на лични лекари, установихме сега, преди приемането на нашия син в яслата, че 3-тия прием от ваксината Синфлорикс, който е предназначен за възраст 12 месеца е изпуснат. Синът ни в момента е на 2 г. и 4 месеца и се чудим дали може да я сложим?
Отговор: Здравейте! Имунизационният календар на Република България посочва минималната възраст, на която следва да се постави задължителна имунизация или реимунизация. Всяка пропусната задължителна имунизация или реимунизация се поставя при първа възможност, като се вземат предвид показанията за възраст в Кратката характеристика на съответния лекарствен продукт. Във Вашия случай е възможно поставянето на детето Ви на пропуснатата доза Синфлорикс , което следва да обсъдите с неговия общопрактикуващ лекар.
Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.