Вие попитахте

На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.

Въпрос: Здравейте! Моето дете е на 2 г и 3 месеца, има само двете ваксини от раждането. Бих искала да поставя всичи останали. Каква е схемата за поставяне на ваксините за неговата възраст, понеже личния ми лекар не е на ясно и проблем ли е поставянето на ваксината за коклюш при условие, че преди 4 месеца детето ми преболедува коклюш? Благодаря!


Отговор: Здравейте! На първо място Ви поздравяваме за избора да наваксате всички пропуснати имунизации на Вашето дете! Съгласно чл. 18 от Наредба № 15 за имунизациите в Република България, при лица, които не са имунизирани на посочената в имунизационния календар възраст, имунизациите се провеждат при първа възможност, съобразно възрастта и прилаганите към момента биопродукти в следната последователност:

1. против хепатит Б, полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш и хемофилус инфлуенце тип Б;
2. против пневмококови инфекции;
3. против морбили, епидемичен паротит и рубеола;
4. против туберкулоза.
 
В тази връзка следва да обсъдите поставянето на 3 дози шесткомпонентна ваксина Infanrix Hexa в три последователни месеца и 2 дози Synforix едновременно с първи и трети прием Infanrix Hexa.
Прилагането на ваксина срещу морбили, епидемичен паротит и рубеола с търговско наименование MMRVAXPRO може да се извърши едновременно с предходните ваксини или във всеки един ден, независимо от тях, без да се спазва определен интервал.
 
По отношение на имунизацията срещу туберкулоза, първоначално следва да се извършва проверка за наличие на белег от поставената в родилния дом БЦЖ ваксина. При наличие на белег, не се предприемат други действия. При липса на белег е необходимо да се извърши проба Манту и при евентуално отрицателен резултат (наличие на реакция по-малка или равна на 5 мм) да се постави отново БЦЖ. Препоръчваме това да се проведе 1 месец след поставяне на ваксината срещу морбили, епидемичен паротит и рубеола.
 
Една година след третата доза Infanrix Hexa може да поставите петкомпонентна ваксина.
 
По отношение запитването Ви дали преболедуването на коклюш е противопоказание за имунизация срещу заболяването, то следва да имате предвид, че не е. Допустимо е след клинично оздравяване детето да бъде имунизирано, още повече, че ваксините срещу коклюш са комбинирани и срещу други причинители, като дифтерия, тетанус, полиомиелит и др., срещу които детето няма имунитет.
 
При допълнителни въпроси сме насреща.

Въпрос: Здравейте, поради проблеми с личния лекар и смяна на личен лекар имаме пропуснати имунизации при детето ми, родено през 2022 г., които трябваше да бъдат поставени на 12 месеца, на 13 месеца и на 16 месеца. Как можем да ги наваксваме?


Отговор: Здравейте! Пропуснатите ваксини могат да бъдат приложени от новия общопрактикуващ лекар на детето - едновременно или без спазване на определени интервали между тях, което следва да обсъдите с лекаря.

Въпрос: Има ли горна възрастова граница за прилагането на ваксина срещу жълта треска?


Отговор: Няма определена максимална възраст за имунизация. Поради по-високия риск от свързани с ваксината тежки заболявания, при лица над 60 г. се препоръчва тя да се прилага само след преценка за съществуващ значителен и неизбежен риск от възможна инфекция от жълта треска, напр. пътуване в област, където в момента или периодично има риск от предаване на жълта треска.

Въпрос: Възможно ли е тази имунизация да се приложи при девойка на 20 години? Благодаря ви за вниманието вярвам, че ще получа отговор.


Отговор: Здравейте! Ваксината срещу човешки папилома вирус (рак на маточната шийка) може да се приложи при жена на 20 г. Ваксината, която е налична в България - Gardasil 9 е показана за имунизация при лица от 9 г. нагоре, като при тези на възраст на и над 15 г. се прилагат 3 дози по схема 0-2-6 м (втората доза трябва да се приложи два месеца след първата, а третата - 4 месеца след втората). Допустимо е втората доза да се приложи не по-рано от един месец след първата, а третата доза - не по-рано от 3 месеца след втората. Трите дози трябва да се приложат в рамките на период от 1 година. От проведените клинични проучвания е установено, че при жени на възраст 16-26 г. ваксината е с висока имуногенност (създава имунна защита) и безопасност. Информация за това, може да прочетете в Кратката характеристика на продукта - Gardasil 9, INN-Human Papillomavirus 9 valent Vaccine (Recombinant, adsorbed)

Въпрос: Къде човек може да се ваксинира срещу Хепатит Б, ако не му е била поставена задължителната защото е роден преди 1992 г. Също така препоръчва ли се да бъде поставена?


Отговор: Здравейте! За лицата, родени преди 1992 г. имунизацията срещу хепатит Б е препоръчителна и се поставя при желание на лицето и срещу заплащане. В тези случаи ваксината се закупува от лицето. В България е налична в аптечната мрежа ваксина срещу хепатит Б с търговско наименование Engerix B и комбинирана ваксина срещу хепатит А и Б с търговско наименование Twinrix Adult. И двете ваксини се прилагат по 3-дозова схема, в рамките на 6 месеца. Възможно място за прилагане на ваксината е имунизационният кабинет на Регионалната здравна инспекция по местоживеене или общопрактикуващия лекар.

Въпрос: Здравейте! Имам бебче на 4 месеца и се оказва, че ако искаме ваксина против Ротавирус (Rotarix), то личният лекар на бебчето ни посъветва да я закупим от аптека. Други приятели (с бебчета, родени тази година) ни казват, че при тях личният лекар я поръчва и не са плащали за ваксината. Проверих и открих да пише на вашия сайт, че в България чрез Националната програма за профилактика на ротавирусните гастроентерити 2022-2025 г., се осигуряват безплатни ваксини срещу ротавирусен гастроентерит за новородени от 6-седмична възраст. Моля да споделите дали има по-специална процедура за снабдяването с тази ваксина и поставянето й?


Отговор: Здравейте! Да, от 2017 г. е възможна безплатна имунизация срещу ротавируси по национална програма. В момента се изпълнява Националната програма за профилактика на ротавирусните гастроентерити в Република България 2022 – 2025 г., в рамките на която всяко новородено дете, при желание на негов родител/настойник, може да получи безплатна ваксина и нейното поставяне от общопрактикуващия лекар на детето. Предвид посочената от Вас възраст на детето (4 месеца) все още е възможно поставянето на ваксината Rotarix, която е в две дози: първата доза се поставя не по-късно от 20-седмична възраст на детето и втората - не по-късно от 24-седмична възраст на детето, като между двете дози следва да има интервал от 4 седмици. Ваксината се заявява от общопрактикуващия лекар от дистрибутор по програмата, който за посочената ваксина е "Фьоникс Фарма" на телефон 0882 363 932.

Въпрос: Може ли две ваксини да се сложат в един месец? Морбили и трета игла пневмококи?


Отговор: Здравейте! Да, това е възможно. Условието е детето да е навършило 13 месеца. Съгласно Имунизационния календар на Република България трети прием ваксина срещу пневмококи се прилага от 12-месечна възраст, а ваксината срещу морбили, паротит и рубеола - от 13-месечна възраст.

 

Въпрос: Къде може да бъде поставена пневмококова ваксина, след като личният лекар отказва да я прилага? 


Отговор: Здравейте! Към момента прилагането на ваксината е възможно само при общопрактикуващия лекар на лицето. Ако прецените, може да ни изпратите име, адрес и телефон на лекаря, за да се свържат колеги с него по повод неговия отказ.

Въпрос: Здравейте, налична ли е в България ваксина срещу RSV за хора над 65 г.?


Отговор: Здравейте! В аптечната мрежа може да заявите за доставка ваксината Abrysvo. Повече информация за нея може да намерите на следния линк: Abrysvo, INN-respiratory syncytial virus vaccine (bivalent, recombinant)

Въпрос: Здравейте! Мои роднини живеят във Финландия. Януари 2025 се прибират в България. Детото им е родено във Финландия, но там не са приложили ваксина за Хепатит Б. Въпросът ми е при приститане в България за попълване на имунизационно досие и посещение в ясла какъв реда за поставяне? 


Отговор: В България имунизацията срещу хепатит Б е задължителна за всички български деца и деца чужденци, които са с дългострочно и постоянно пребиваване в страната. В тези случаи имунизацията е безплатна и се извършва от общопрактикуващия лекар на детето или (ако няма) в имунизационен кабинет на регионалната здравна инспекция по местоживеене.

 

Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.

Задай въпрос