Вие попитахте

На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.

Въпрос: Здравейте,
Синът ми има отложени поставянето на втори прием Синфлорикс и трети прием Инфарикс хекса поради боледуване. Бих искала да Ви попитам, ако се наложи отлагането да е повече от 3 месеца какво би последвало? Ще е необходима ли нова схема за поставянето на ваксини? 


Отговор: Здравейте! Оотлагане от задължителни имунизации и реимунизации за период от над 3 месеца е възможно след становище от лекар специалист, наблюдаващ заболяването, наложило по-дълготрайно отлагане. В зависимост от периода на отлагане ще се прецени и схемата, която ще се приложи за изпълнение на Имунизационния календар.

При предоставяне на по-подробна информация, можем да Ви отговорим по-конкретно. 
 

Въпрос: Колко време най- рано мога да поставя Варивакс след поставена втора доза Гардасил 9?


Отговор: Здравейте! Не е необходимо спазването на интервал между поставянето на ваксини Гардазил 9 (HPV) и Варивакс (варицела), Ви информираме, че такъв няма. Може да поставите ваксината Варивакс при първа възможност.

Въпрос: Здравейте,

Предстои ми пътуване в Индия - препоръчват ли се допълнителни ваксинации?


Отговор: Здравейте! Препоръчителните имунизации, които следва да имате предвид са:

- имунизация срещу хепатит А и Б (прилагат се 3 дози ваксина);
- имунизация срещу тетанус и дифтерия (ако не сте поставяли задължителна реимунизация през последните 10 години);
- имунизация срещу COVID-19;
- имунизация срещу сезонен грип.
 
Допълнително препоръчваме да проведете консултация с паразитолог относно химиопрофилактика на малария.

Въпрос: Здравейте! Деца с алергии могат ли да се ваксинират с MMR ваксина? Например алергия към яйчен белтък? Детето ми е с АД и алергии ( повечето дори и не ги знам), IgE е почти 90.  Въпрса ми е дали има нещо, което пречи на поставянето на ваксината? 


Отговор: Здравейте! Основно противопоказание при всяка ваксинация е само алергия към някоя от съставките на дадена ваксина. По отношение на алергия към яйчен протеин, съгласно препоръките, посочени в Методическо указание за имунизации при деца с хронични заболявания, пациенти с алергия към яйца могат да бъдат ваксинирани с ваксина срещу морбили, паротит и рубеола, тъй като тя съдържа твърде малко овалбумин или други кръстосано реагиращи протеини, за да предизвикат алергични реакции. Данни от многобройни проучвания доказват безопасността на ваксината срещу морбили,паротит и рубеола при голям брой алергични към яйца деца, поради която алергията към яйца вече не се смята за контраиндикация за приложението ѝ и не е необходимо предварително изследване за алергия към яйца. Също така, при пациенти с алергия към млечен протеин не се препоръчват специални предпазни мерки при приложение на ваксини.

Въпрос: Здравейте, 

Предстои ни пътуване до Виетнам и Камбоджа и на сайта на Националния център по заразни и паразитни болести пише, че препоръчителните ваксини за там са - Хепатит А и B, тетанус и дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, менингококова инфекция, бяс. Може ли малко информация относно тези ваксини? Ако имаме поставени такива като деца, необходимо ли е поставянето им сега отново? Ако да, то къде можем да си направим съответните имунизации? 


Отговор: Здравейте! Видът на препоръчаните имунизации се определя от риска да се заразите с дадена ваксинопредотвратима болест, поради епидемичното ѝ разпространение в дадената държава и естеството на вашата дейност там.

В тази връзка:
- ваксина срещу хепатит А и Б се препоръчва при посещение и предстой в места с лоша хигиена, несигурно водоснабдяване и качество на водата, липса на сигурни места за хранене, висока гъстота на населението и др. Ваксината се поставя в схема от 3 дози. В зависимост от наличното време, схемата може да се изпълни в рамките на 6 месеца (препоръчително) или в рамките на 3 седмици (бърза схема). В последния случай се поставя 4-та допълнителна доза след 1 година.
- ваксина срещу тетанус и дифтерия - препоръчва се при лица с висока активност на открито - туризъм, спорт, пребиваване в гори и други местности, с риск от замърсяване на рана при евентуално нараняване;
- ваксина срещу полиомиелит - не е налична в България и не се препоръчва рутинно при пътуване в посочените държави;
- имунизация срещу менингококи - не се препоръчва рутинно при пътуване в посочените държави;
- имунизация срещу бяс - препоръчва се за лица с вероятен контакт с диви животни, като ветеринари, ловци, природолюбители и др.
 
От посочените ваксини, само ваксината срещу тетанус и дифтерия се поставя от ранна детска възраст, но същата изисква периодични реимунизации, поради създаването на временен имунитет.
Поставянето на посочените ваксини може да обсъдите с Вашия общопрактикуващ лекар или с лекар в имунизационен кабинет на регионалната здравна инспекция.

Въпрос: Здравейте! Моето дете е на 2 г и 3 месеца, има само двете ваксини от раждането. Бих искала да поставя всичи останали. Каква е схемата за поставяне на ваксините за неговата възраст, понеже личния ми лекар не е на ясно и проблем ли е поставянето на ваксината за коклюш при условие, че преди 4 месеца детето ми преболедува коклюш? Благодаря!


Отговор: Здравейте! На първо място Ви поздравяваме за избора да наваксате всички пропуснати имунизации на Вашето дете! Съгласно чл. 18 от Наредба № 15 за имунизациите в Република България, при лица, които не са имунизирани на посочената в имунизационния календар възраст, имунизациите се провеждат при първа възможност, съобразно възрастта и прилаганите към момента биопродукти в следната последователност:

1. против хепатит Б, полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш и хемофилус инфлуенце тип Б;
2. против пневмококови инфекции;
3. против морбили, епидемичен паротит и рубеола;
4. против туберкулоза.
 
В тази връзка следва да обсъдите поставянето на 3 дози шесткомпонентна ваксина Infanrix Hexa в три последователни месеца и 2 дози Synforix едновременно с първи и трети прием Infanrix Hexa.
Прилагането на ваксина срещу морбили, епидемичен паротит и рубеола с търговско наименование MMRVAXPRO може да се извърши едновременно с предходните ваксини или във всеки един ден, независимо от тях, без да се спазва определен интервал.
 
По отношение на имунизацията срещу туберкулоза, първоначално следва да се извършва проверка за наличие на белег от поставената в родилния дом БЦЖ ваксина. При наличие на белег, не се предприемат други действия. При липса на белег е необходимо да се извърши проба Манту и при евентуално отрицателен резултат (наличие на реакция по-малка или равна на 5 мм) да се постави отново БЦЖ. Препоръчваме това да се проведе 1 месец след поставяне на ваксината срещу морбили, епидемичен паротит и рубеола.
 
Една година след третата доза Infanrix Hexa може да поставите петкомпонентна ваксина.
 
По отношение запитването Ви дали преболедуването на коклюш е противопоказание за имунизация срещу заболяването, то следва да имате предвид, че не е. Допустимо е след клинично оздравяване детето да бъде имунизирано, още повече, че ваксините срещу коклюш са комбинирани и срещу други причинители, като дифтерия, тетанус, полиомиелит и др., срещу които детето няма имунитет.
 
При допълнителни въпроси сме насреща.

Въпрос: Здравейте, поради проблеми с личния лекар и смяна на личен лекар имаме пропуснати имунизации при детето ми, родено през 2022 г., които трябваше да бъдат поставени на 12 месеца, на 13 месеца и на 16 месеца. Как можем да ги наваксваме?


Отговор: Здравейте! Пропуснатите ваксини могат да бъдат приложени от новия общопрактикуващ лекар на детето - едновременно или без спазване на определени интервали между тях, което следва да обсъдите с лекаря.

Въпрос: Възможно ли е тази имунизация да се приложи при девойка на 20 години? Благодаря ви за вниманието вярвам, че ще получа отговор.


Отговор: Здравейте! Ваксината срещу човешки папилома вирус (рак на маточната шийка) може да се приложи при жена на 20 г. Ваксината, която е налична в България - Gardasil 9 е показана за имунизация при лица от 9 г. нагоре, като при тези на възраст на и над 15 г. се прилагат 3 дози по схема 0-2-6 м (втората доза трябва да се приложи два месеца след първата, а третата - 4 месеца след втората). Допустимо е втората доза да се приложи не по-рано от един месец след първата, а третата доза - не по-рано от 3 месеца след втората. Трите дози трябва да се приложат в рамките на период от 1 година. От проведените клинични проучвания е установено, че при жени на възраст 16-26 г. ваксината е с висока имуногенност (създава имунна защита) и безопасност. Информация за това, може да прочетете в Кратката характеристика на продукта - Gardasil 9, INN-Human Papillomavirus 9 valent Vaccine (Recombinant, adsorbed)

Въпрос: Има ли горна възрастова граница за прилагането на ваксина срещу жълта треска?


Отговор: Няма определена максимална възраст за имунизация. Поради по-високия риск от свързани с ваксината тежки заболявания, при лица над 60 г. се препоръчва тя да се прилага само след преценка за съществуващ значителен и неизбежен риск от възможна инфекция от жълта треска, напр. пътуване в област, където в момента или периодично има риск от предаване на жълта треска.

Въпрос: Къде човек може да се ваксинира срещу Хепатит Б, ако не му е била поставена задължителната защото е роден преди 1992 г. Също така препоръчва ли се да бъде поставена?


Отговор: Здравейте! За лицата, родени преди 1992 г. имунизацията срещу хепатит Б е препоръчителна и се поставя при желание на лицето и срещу заплащане. В тези случаи ваксината се закупува от лицето. В България е налична в аптечната мрежа ваксина срещу хепатит Б с търговско наименование Engerix B и комбинирана ваксина срещу хепатит А и Б с търговско наименование Twinrix Adult. И двете ваксини се прилагат по 3-дозова схема, в рамките на 6 месеца. Възможно място за прилагане на ваксината е имунизационният кабинет на Регионалната здравна инспекция по местоживеене или общопрактикуващия лекар.


Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.

Задай въпрос