Вие попитахте
На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.
Въпрос: Здравейте,
Синът ми има отложени поставянето на втори прием Синфлорикс и трети прием Инфарикс хекса поради боледуване. Бих искала да Ви попитам, ако се наложи отлагането да е повече от 3 месеца какво би последвало? Ще е необходима ли нова схема за поставянето на ваксини?
Отговор: Здравейте! Оотлагане от задължителни имунизации и реимунизации за период от над 3 месеца е възможно след становище от лекар специалист, наблюдаващ заболяването, наложило по-дълготрайно отлагане. В зависимост от периода на отлагане ще се прецени и схемата, която ще се приложи за изпълнение на Имунизационния календар.
Въпрос: Колко време най- рано мога да поставя Варивакс след поставена втора доза Гардасил 9?
Отговор: Здравейте! Не е необходимо спазването на интервал между поставянето на ваксини Гардазил 9 (HPV) и Варивакс (варицела), Ви информираме, че такъв няма. Може да поставите ваксината Варивакс при първа възможност.
Въпрос: Здравейте,
Предстои ми пътуване в Индия - препоръчват ли се допълнителни ваксинации?
Отговор: Здравейте! Препоръчителните имунизации, които следва да имате предвид са:
Въпрос: Здравейте! Деца с алергии могат ли да се ваксинират с MMR ваксина? Например алергия към яйчен белтък? Детето ми е с АД и алергии ( повечето дори и не ги знам), IgE е почти 90. Въпрса ми е дали има нещо, което пречи на поставянето на ваксината?
Отговор: Здравейте! Основно противопоказание при всяка ваксинация е само алергия към някоя от съставките на дадена ваксина. По отношение на алергия към яйчен протеин, съгласно препоръките, посочени в Методическо указание за имунизации при деца с хронични заболявания, пациенти с алергия към яйца могат да бъдат ваксинирани с ваксина срещу морбили, паротит и рубеола, тъй като тя съдържа твърде малко овалбумин или други кръстосано реагиращи протеини, за да предизвикат алергични реакции. Данни от многобройни проучвания доказват безопасността на ваксината срещу морбили,паротит и рубеола при голям брой алергични към яйца деца, поради която алергията към яйца вече не се смята за контраиндикация за приложението ѝ и не е необходимо предварително изследване за алергия към яйца. Също така, при пациенти с алергия към млечен протеин не се препоръчват специални предпазни мерки при приложение на ваксини.
Въпрос: Здравейте,
Предстои ни пътуване до Виетнам и Камбоджа и на сайта на Националния център по заразни и паразитни болести пише, че препоръчителните ваксини за там са - Хепатит А и B, тетанус и дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, менингококова инфекция, бяс. Може ли малко информация относно тези ваксини? Ако имаме поставени такива като деца, необходимо ли е поставянето им сега отново? Ако да, то къде можем да си направим съответните имунизации?
Отговор: Здравейте! Видът на препоръчаните имунизации се определя от риска да се заразите с дадена ваксинопредотвратима болест, поради епидемичното ѝ разпространение в дадената държава и естеството на вашата дейност там.
Въпрос: Здравейте! Моето дете е на 2 г и 3 месеца, има само двете ваксини от раждането. Бих искала да поставя всичи останали. Каква е схемата за поставяне на ваксините за неговата възраст, понеже личния ми лекар не е на ясно и проблем ли е поставянето на ваксината за коклюш при условие, че преди 4 месеца детето ми преболедува коклюш? Благодаря!
Отговор: Здравейте! На първо място Ви поздравяваме за избора да наваксате всички пропуснати имунизации на Вашето дете! Съгласно чл. 18 от Наредба № 15 за имунизациите в Република България, при лица, които не са имунизирани на посочената в имунизационния календар възраст, имунизациите се провеждат при първа възможност, съобразно възрастта и прилаганите към момента биопродукти в следната последователност:
Въпрос: Здравейте, поради проблеми с личния лекар и смяна на личен лекар имаме пропуснати имунизации при детето ми, родено през 2022 г., които трябваше да бъдат поставени на 12 месеца, на 13 месеца и на 16 месеца. Как можем да ги наваксваме?
Отговор: Здравейте! Пропуснатите ваксини могат да бъдат приложени от новия общопрактикуващ лекар на детето - едновременно или без спазване на определени интервали между тях, което следва да обсъдите с лекаря.
Въпрос: Възможно ли е тази имунизация да се приложи при девойка на 20 години? Благодаря ви за вниманието вярвам, че ще получа отговор.
Отговор: Здравейте! Ваксината срещу човешки папилома вирус (рак на маточната шийка) може да се приложи при жена на 20 г. Ваксината, която е налична в България - Gardasil 9 е показана за имунизация при лица от 9 г. нагоре, като при тези на възраст на и над 15 г. се прилагат 3 дози по схема 0-2-6 м (втората доза трябва да се приложи два месеца след първата, а третата - 4 месеца след втората). Допустимо е втората доза да се приложи не по-рано от един месец след първата, а третата доза - не по-рано от 3 месеца след втората. Трите дози трябва да се приложат в рамките на период от 1 година. От проведените клинични проучвания е установено, че при жени на възраст 16-26 г. ваксината е с висока имуногенност (създава имунна защита) и безопасност. Информация за това, може да прочетете в Кратката характеристика на продукта - Gardasil 9, INN-Human Papillomavirus 9 valent Vaccine (Recombinant, adsorbed)
Въпрос: Има ли горна възрастова граница за прилагането на ваксина срещу жълта треска?
Отговор: Няма определена максимална възраст за имунизация. Поради по-високия риск от свързани с ваксината тежки заболявания, при лица над 60 г. се препоръчва тя да се прилага само след преценка за съществуващ значителен и неизбежен риск от възможна инфекция от жълта треска, напр. пътуване в област, където в момента или периодично има риск от предаване на жълта треска.
Въпрос: Къде човек може да се ваксинира срещу Хепатит Б, ако не му е била поставена задължителната защото е роден преди 1992 г. Също така препоръчва ли се да бъде поставена?
Отговор: Здравейте! За лицата, родени преди 1992 г. имунизацията срещу хепатит Б е препоръчителна и се поставя при желание на лицето и срещу заплащане. В тези случаи ваксината се закупува от лицето. В България е налична в аптечната мрежа ваксина срещу хепатит Б с търговско наименование Engerix B и комбинирана ваксина срещу хепатит А и Б с търговско наименование Twinrix Adult. И двете ваксини се прилагат по 3-дозова схема, в рамките на 6 месеца. Възможно място за прилагане на ваксината е имунизационният кабинет на Регионалната здравна инспекция по местоживеене или общопрактикуващия лекар.
Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.