Вие попитахте

На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.

Въпрос: Здравейте, вчера сложих на детето ваксина понеже се оказа, че дете, с което е играла преди 6 дни се е разболяло. Днес има синина на мястото, дали е нормално? След като я сложиха ме накараха да сложа пръста върху памука, след малко лекарката се развика, че съм натискала и щяло  да се подуе. Искаше същия памук, казах че съм мръсна (не мисля за нормално със същия да почиства отново). След което памука падна на земята, мястото кървеше, не видях кога го е взела, но веднага след това тя търка с него мястото и залепи кул пач. Погледнах на земята, нямаше го! Много съм притеснена, може ли от това да стане инфекция? 


Отговор: От така предоставената информация не може да се прецени конкретния риск от инфекция. Считаме, че поради краткотрайното действие, вероятността от замърсяване и инфектиране на раната е минимална. Препоръчваме Ви да наблюдавате мястото на убождане и при появата на затопляне, зачервяване или образуване на гной, да се обърнете към лекар. Следва да имате предвид, че зачервяване, оток и болка на инжекционното място са често срещани реакции след ваксинация, поради което при всякакво притеснение от Ваше страна потърсете лекарско мнение за преценка.

Въпрос: Всяка година ли се поставя? Препоръчва ли се ваксината за 40 плюс години?


Отговор: Здравейте! Съгласно Наредба № 15 за имунизациите в Република България, имунизация срещу пневмококови инфекции се препоръчва за лицата над 18 години, особено със следните хронични заболявания и медицински състояния:

а) хронично сърдечно заболяване, включително застойна сърдечна недостатъчност, кардиомиопатии и заболявания на сърдечните клапи;
б) хронично чернодробно заболяване, включително чернодробна цироза;
в) хронично белодробно заболяване, включително хронична обструктивна белодробна болест, емфизем и бронхиална астма;
г) хронично бъбречно заболяване, вкл. нефротичен синдром и терминален стадий на бъбречна болест;
д) захарен диабет (тип 1 и тип 2);
е) тютюнопушене и/или прекомерна употреба на алкохол;
ж) наличие на кохлеарен имплант;
з) с функционална или анатомична аспления, включително със сърповидноклетъчна анемия и спленектомия;
и) носители на НIV и болни с клинично проявена НIV инфекция;
й) първични имунни дефицити;
к) имунокомпрометиращи заболявания и състояния: малигнени хемопатии (болест на Ходжкин, лимфом, левкемия, мултиплен миелом и други), генерализирани злокачествени заболявания, трансплантация на органи или хемопоетични стволови клетки;
л) ятрогенна имуносупресия, включително със системни кортикостероиди и лъчетерапия.
 
Имунизацията е препоръчителна и се поставя при желание на лицето след закупуване на ваксината от аптека.
 
В аптечната мрежа в страната е налична конюгирана пневмококова ваксина, която се поставя еднократно през живота. Изключение са лицата с имунокомпрометирана система, при които по преценка и препоръка на лекар, имунизация се извършва по-често.

 Въпрос: Заразен ли съм за околните след ваксина срещу грип и мога ли, въпреки че съм ваксиниран да се заразя и да боледувам без симтоми.


Отговор: Здравейте! Ваксината срещу грип за възрастни лица не съдържа жив вирус, а само определени части (антигени) от него. Поради тази причина няма вероятност жизнеспособен вирус да попадне във Вас и да го предадете на близките около Вас лица. Относно възможността за заразяване и асимптомно боледуване от грип при наличие на ваксина, Ви информираме, че основната роля на грипната ваксинация е намаляване на тежестта на заболяването и свързаните с него усложнения и смъртен изход. В зависимост от съвпадението на циркулиращите и ваксиналните щамове, ваксиналната ефикасност ежегодно варира и средное между 30 и 60%. В тази връзка, ваксинираните лица могат да се заразят и при насочено изследване да се докаже асимптомно протичане, което е сравнително по-рядко от клиничното протичане на заболяването.

Въпрос: Здравейте! Внучката ми е на три години и до тоя момент е с много чести респираторни боледувания, респективно лечения. Няколко пъти беше с усложнения гноен отит и перфорация на тъпанчетата, с пневмония беше в болница. В семейството са три деца и е в непрекъснат контакт с различни зарази, беше и с варицела. Поради честите боледувания и трудно лечение вече я водят при частен лекар. Затова не са ѝ направени всички задължителни ваксини и личният лекар го знае. Проблемът е, че отказва да издаде задължителния документ за направени имунизации и детето не може да бъде прието в детска градина и предлага да бъдат направени сега. Страхувам се, не без основание, че детето е с компроментирана имунна система и евентуална ваксинация, дори в периодите, когато е видимо здрава, би могла да се отрази негативно. Отказът ни е категоричен заради безопасността на детето. Моля за компетентно мнение и съвет как да процедираме в случая, за да може детето да посещава детка градина, а след нея и училище. 


Отговор: Във връзка с Ваше запитване относно издаване на документ с невярно съдържание за приложени имунизации, Ви информираме следното:
Съгласно разпоредбите на Наредба № 3 за здравните изисквания към детските градини, всички деца, които посещават детски градини трябва да са с поставени за възрастта задължителни имунизации и реимунизации. Изключение се допуска единствено за деца, при които по медицински причини ваксини не са поставени, за което има издаден документ от областна специализирана комисия за период на отлагане и имунизацията са която това се отнася.
При съмнение за компрометирана имунна система препоръчваме да се обърнете към имунолог за провеждане на конкретни изследвания за откриване на имунен дефицит. При доказване на такъв или друго имунологично заболяване, налагащо отказ от имунизации и протокол от областна комисия, детето може да посещава детска градина. В допълнение Ви информираме, че задължителните имунизации срещу пневмококи намаляват честотата на гнойни отити и свързани с тях перфорации на тъпанчевата мембрана, поради което същата е силно показана при Вашата внучка.
 

Въпрос: Първата ваксина си я поставих в чужбина където живея. Втората ваксина се пада да я поставя в България. Въпросът ми е къде в Бургас мога да си поставя тази ваксина? 


Отговор:  Здравейте! Ваксинацията срещу хепатит А и Б в България е препоръчителна, което означава, че ваксината се закупува от аптека от желаещото лице и се поставя срещу заплащане. Това е възможно в имунизационния кабинет на Регионална здравна инспекция Бургас. Повече информация може да намерите тук

Въпрос: Интересува ме може ли да отпадне реимунизация на ваксината Синфлорикс при наличие на доказан имунитет на детето с изследвания като: 
- посявка на гърлен секрет
- IgG streptococcus pneumonia 
- IgM streptococcus pneumonia 


Отговор: В света са познати над 100 серотипа на Streptococcus pneumoniae, като в посочената ваксина се съдържат антигени на 10 от тях, определени като най-често срещани и с най-голямо епидемиологично значение. Ваксината е показана за защита на децата от инвазивните форми на пневмококово заболяване като менингит, сепсис, хематогенно разпространена пневмония и възпаление на средното ухо и не предпазва от носителство или инфекции в гърлото и носа, причинени от пневмококи.

В тази връзка, посочените от Вас резултати показват наличие на инфекция в гърлото и свързаните с това реакции на имунната система, но не показват наличието на имунитет към ваксиналните серотипове.
Освен това, поставянето на реимунизация има за цел да се подсили наличния имунитет, а не да се създаде нов, което е от особено значение при деца до 5 г. възраст, определени като рискова група са инвазивните пневмококови заболявания.
 
В тази връзка, препоръчваме поставянето на трета доза Синфлорикс (реимунизация) при детето, след клинично оздравяне, ако е достигнало възрастта на нейното поставяне - 12 месеца, не по-рано от 6 месеца от втората доза.
 

Въпрос: Здравейте, знам че има задължителна реимунизация на децата на 6 г. Въпросът ми е, ако детето ми е родено 01.12.2018 г. и става на 6 години на 01.12.2024 г., закъсняла ли се водя вече с ваксинацията или тя може да се постави преди детето да стане на 7 години, т.е 01.12.2025 без да се прави забележка от сестри в училище или детски градини? Тоест реимунизацията се прави за календарна година или за реални 12 месеца в които детето е на 6 г.?


Отговор: Здравейте! Реимунизацията се извършва в календарната година на навършване на възрастта. Във Вашия случай, тъй като детето Ви е родено през 2018 г.,  то е трябвало да бъде имунизирано с ваксината Тетраксим през календарната 2024 г. (от януари до декември). Предвид, че срокът на реимунизация е минал, препоръчваме Ви да поставите ваксината при първа възможност.

Въпрос: Здравейте, детето е на 1 г. и 4 м. Все още го кърмя на обяд и вечер. Но имам малко кърма и е само за успокоение. Тъй като доста често боледуваме - почти всеки месец или аз или той първи, въпросът ми е, искам да взимам бронховаксом за възрастни от 7 мг. И до колкото зная част от него попада в кърмата, което не е проблем защото за деца над 1 година може да се приема (доколкото прочетох в листовката). Но през март му предстои 6-валентна ваксина реимунизация. Мога ли аз да взимам 3 месеца бронховаксом и той да бъде реимунизиран, докато аз го приемам? Или да изчакам с ваксината?


Отговор: Здравейте! Може да приемате Бронховаксом и детето да бъде ваксинирано.

В Кратката характеристика на продукта е посочено, че същият способства за изграждане на неспецифични антитела, поради което, дори и при хипотетично преминаване чрез кърмата в детето, те няма да взаимодействат с имунния отговор към състава на ваксината.

Въпрос: Трябва да пътувам до Ямайка. За да получа виза трябва да представя доказателство за поставени ваксини Рубеола, Морбили и Паротит. Роден съм през 1979 г., когато все още нямаше антиваксъри, а съответните ваксини са били задължителни, така че личният ми лекар твърди, че са ми правени на 100%. Проблемът е, че РЗИ няма информация и твърдят че не могат да издадат такъв документ, личният лекар даде същия отговор. Въпросът е кой в България може да ми издаде този документ или да нанесе правените ми ваксини във ваксинационния ми паспорт?


Отговор: Здравейте! Нанасянето на поставените Ви ваксини във Вашия имунизационен паспорт може да се извърши като услуга в регионалните здравни инспекции, но само при условие, че притежавате документ, че тези ваксини са Ви поставени. Ангажимент и отговорност на гражданите е да съхраняват документ/информация за прилаганите им ваксини, тъй като в страната няма електронна система.

За ваксини, прилагани по имунизационен календар след 2000 г. информация е налична в НЗОК, ако същата е отчетена от общопрактикуващия Ви лекар.
 
По отношение на изискването за предоставяне на информация за приложена ваксина срещу морбили, паротит и рубеола, във връзка с пътуване, поради липсата на информация за ваксинация, може да си поставите отново ваксина срещу заболяванията, което е допустимо и безопасно или да проведете изследвания за наличие на антитела срещу трите вируса (ако същото е посочено като опция) от държавата, в която ще пътувате.
 

Въпрос: Здравейте, къде може да се извърши реимунизация за тетанус и дифтерия в гр.София и да имат налични ваксините? Имам нужда да ме насочите, благодаря.


Отговор: Задължителна реимунизация срещу тетанус и дифтерия може да направите само при общопрактикуващия Ви лекар. Ваксините за задължителни имунизации и реимунизации се закупуват от Министерство на здравеопазването и се предоставят за безплатно приложение на общопрактикуващите лекари. Ако нямате избран към момента общопрактикуващ лекар, безплатна задължителна реимунизация срещу тетанус и дифтерия може да получите в имунизационния кабинет на Столична регионална здравна инспекция.


Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.

Задай въпрос