Вие попитахте

На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.

Въпрос: Имунизирана съм срещу жълта треска през 80-те години на ХХ век. За съжаление, вече не си пазя имунизационния картон. Мога ли по някакъв начин да получа данни за ваксината? Пазят ли се такива? Ако не, трябва ли да правя повторно ваксината?


Отговор: Здравейте! Съгласно Международните здравни правила, при пътуване в държави с разпространение на жълта треска е задължително представянето на документ за ваксинация, като условие за влизане в нея. В тази връзка, ако планирате посещение в подобна държава е необходимо отново да поставите ваксина срещу жълта треска с оглед получаване на международен сертификат за имунизация.

Въпрос: През 2019 г. ми е поставена ваксина Превенар 13. В момента съм на 66 години. Имам тежка астма, но от 2019 г. я контролирам, като прилагам биологично лечение с инжекция Ф****а на 56 дни. Сега необходимо ли е отново да си поставя ваксина Превенар 13 или е достатъчно поставянето ми еднократно? 


Отговор: Здравейте! Не е необходимо да се ваксинирате повторно. Съгласно Кратката характеристика на продукта (медицинска документация за ваксината Превенар 13), ваксината се поставяне еднократно през живота при лица над 18 г.

 

Въпрос: Здравейте, къде в София може да се постави ваксината Gardasil 9?


Отговор: Здравейте! Поради липсата на посочена възраст, Ви информираме следното:
Към момента в страната се изпълнява Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, в рамките на която момичета на възраст от 10 до 14 ненавършени години могат да получат безплатна ваксинация (ваксина и нейното поставяне) при общопрактикуващия си лекар, след съгласие от родител/настойник. За момичета от 14 г. нагоре и жени, както и за момчета и мъже, ваксината се закупува от аптечна мрежа и се поставя от общопрактикуващ лекар, в имунизационния кабинет на регионалната здравна инспекция или при друг лекар.

Въпрос: Интересува ме пневмококовата ваксина, от София съм, на 70 години. Какво трябва да направя за да се ваксинирам?


Отговор: Здравейте! Право на безплатна ваксина срещу пневмококови инфекции по Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката срещу сезонен грип и пневмококови инфекции, имат лица на възраст на и над 65 години. За да се възползвате от програмата, следва да се обърнете към Вашия общопрактикуващ лекар, който трябва да заяви ваксина за получаване от дистрибутор. Имунизацията е еднократна през живота и няма нужда от допълнителни дози през следващите години.

Въпрос: Здравейте! Бременна съм в 28 г.с. и бих искала да се ваксинирам против коклюш. Ще можете ли да ми споделите как да си запазя час за ваксинация?


Отговор: Здравейте! Министерството на здравеопазването е осигурило възможност на всяка бременна жена в период на бременноста 27-36 г.с. да се имунизира безплатно по свое желание. Информация за имунизационните кабинети и тяхното работно време може да намерите тук, най-отдолу на страницата, в интерактивна карта по области.

Въпрос: Детето ми е на 3 г. и 3м., в родилния дом са му поставени 2 ваксини. След това имаме отлагане на ваксините и на 3 г. го ваксинирахме първо с морбили. Интересуваме дали Пентаксима е подходящ за прилагане на дете над 3 г. за първа доза и за пневмококи каква ваксина да се сложи - Синфлорикс или Преванар?


Отговор: Здравейте! Ваксината Пентаксим е подходяща за първи прием при Вашето дете, поради необходимостта от изграждане на имунитет срещу заболяванията дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит и хемофилус инфлуенце тип Б. Впоследствие схемата може да бъде продължена с Тетраксим до завършване на основната имунизация.

По отношение на вида на пневмококовата ваксина: в изпълнение на Наредба № 15 за имунизациите в Република България, Министерство на здравеопазването закупува ваксини за задължителни имунизации и реимунизации, в т.ч. и срещу пневмококови инфекции.
Осигуряваната безплатна ваксина по Имунизационния календар на страната е Синфлорикс. Схемата при деца на възраст 12 месеца–5 години се състои от две дози по 0,5 ml с интервал от най-малко 2 месеца между дозите.
При желание от Ваша страна и срещу закупуване от Вас от аптечна мрежа, детето може да бъде ваксинирано и с Превенар 13 като се приложи само 1 доза.
Имунната защита, която осигурява Превенар 13 включва допълнителни серотипове пневмококи, които са част от причинителите на пневмококови инфекции в България.
В допълнение, напомняме, че е необходимо детето да получи и имунна защита срещу хепатит Б, за което следва да довършите започнатата при раждане имунизация срещу хепатит Б с моноваксина Енжерикс Б.
За целта не е необходимо започване на ваксиналната схема отначало, а поставянето само на две дози с интервал от 5 месеца между тях.

Въпрос: На 66 г. съм и на 16.9.2024 г. бях ваксинирана с пневмококова ваксина, имам хроничен бронхит. Има ли проблем сега, 10.10. 2024 г., да се ваксинирам и с противогрипна ваксина; какъв е рискът от натрупване на ваксини за организма?  


Отговор: Здравейте! Риск от натрупване на ваксини няма. Човешкият организъм ежедневно се среща с различен брой чужди за него частици и организми, срещу които реагира с имунен отговор (както при ваксините). В резултат на множество проучвания от реалния живот в основните документи на ваксините е включена и възможността те да се поставят заедно, което не крие риск за здравето и живота на ваксинирания.

Въпрос: Здравейте, къде може човек да се ваксинира срещу пневмококи, в случай че личният му лекар не предлага тази ваксина?


Отговор: Здравейте! Изпълнители по Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и пневмококовите инфекции при лица на и над 65 г., са общопрактикуващите лекари в страната. Към момента те са единствените, които могат да прилагат безплатната ваксина срещу пневмококи.

 

Въпрос: Противогрипните ваксини записват ли се в електронното здравно досие? Какъв е редът за записването на вече поставена ваксина?


Отговор: Здравейте! Съгласно Наредба № 6 от 2022 г. за функционирането на Националната здравноинформационна система, всяка медицинска дейност, извършена от лечебно или здравно заведение, която генерира здравна информация се вписва в електронното досие на пациента. В тази връзка, поставянето на ваксини, вкл. и грипни, следва да бъде отразено в медицинското досие на лицето. Ако тази информация липсва, следва да се обърнете към лекаря, който е поставил ваксината, за да я въведе в досието Ви.

Въпрос: Коя е годината на последната имунизация против тетанус за родените през 1951 г.


Отговор: Здравейте! Последната година, в която родените през 1951 г., са подлежали на задължителна реимунизация срещу тетанус и дифтерия, е 2016 г., в годината на навършване на 65 г. Съгласно Имунизационния календар на Република България, следващата реимунизация срещу тетанус и дифтерия на родените през 1951 г. ще бъде през 2026 г. 


Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.

Задай въпрос