Вие попитахте
На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.
Въпрос: Здравейте, искам да поставя HPV ваксина на сина си, има ли подпомагаща програма валидна и за момчета?
Отговор: Здравейте, към момента няма програма за безплатна имунизация срещу HPV на момчета. В процес на обсъждане е Проект на Национална програма за първична профилактика на онкологични заболявания, причинени от HPV. След нейното приемане, ще бъдат публично оповестени и целевите групи, които ще подлежат на безплатна ваксинация срещу HPV, при заявено желание на родител.
Въпрос: Здравейте, тъй като до скоро живеехме в чужбина, там дъщеря ми беше ваксинирана с първа доза срещу МПР с Priorix Tetra, включваща защита и срещу варицела. Тук, вече на родна земя, разбрах, че тази ваксина не е допусната и съответно идва моят въпрос: освен задължителната ваксина за морбили, мога ли да поставя и тази срещу варицела при положение, че тя вече е била ваксинирана с първа доза срещу нея и ако да - една доза ли да се бие или две?
Отговор: Детето може да получи като втора доза друга ваксина срещу варицела.
Въпрос: Преди няколко години на дъщеря ми направихме ваксината Gardasil 4. Може ли сега (тя е на 18 години) да я ваксинираме отново, но с Gardasil 9?
Въпрос: Здравейте, в България намира и използва ли се ваксината Priorix Tetra и ако да, от къде може да се закупи?
Отговор: Ваксината Priorix Tetra не е разрешена за употреба в България и не е налична у нас. Съгласно Имунизационния календар на страната се извърша задължителна имунизация срещу морбили, епидемичен паротит и рубеола при деца от 13 м. възраст и в годината на навършване на 12 г. Имунизацията срещу варицела в България е препоръчителна и не е част от Имунизационния календар.
Въпрос: Детето ми на 27.02.2025 г. става на 5 години. Има всички имунизации и реимунизации, освен 2 липсващи - пневмококи и дифтерия, тетанус, коклюш. В случая едната отпада заради възрастта, а другата е в годината, която детето навършва 6 г. От месец май 2024 г. детето ми е отстранено от детска градина заради непоставените реимунизации. Моля за информация към кого трябва да се обърна, за да отпадне тази заповед?
Отговор: Съгласно действащата нормативна уредба в страната, при пропуск в имунизационния статус, детето следва да бъде имунизирано при първа възможност. Отлагането поради временни медицински причини от имунизация, не е причина за трайно неимунизиране на детето, освен ако няма документ от специализирана комисия за освобождаване от имунизации, в който да е посочен срокът за това. Относно въведената забрана детето да посещава детска градина, поради липсващи имунизации, същата може да бъде отменена от своя съставител, ако са изпълнени условията за нейното издаване. Във Вашия случая, детето трябва да получи всички необходими реимунизации за възрастта му, в т.ч. 3-ти прием пневмококова ваксина и 5-компонентна ваксина, които са пропуснати.
Въпрос: Миналата година (13.09.2024) поставихме първата доза от ваксината HPV на дъщеря ни (тогава на 13 години). Втората доза трябва да ѝ бъде поставена тази година, март месец, няколко дни след като навърши 14 години. В този случай, трябва ли да бъде заплатена втората доза?
Отговор: В този случай втората доза следва да бъде приложена безплатно. При положение, че първата доза ваксина срещу HPV е поставена в рамките на Националната програма, това осигурява възможност за безплатно прилагане на втората доза, независимо от навършването на 14 години от детето.
Въпрос: Искам да попитам дете чуждинец може ли да се ваксинира във България?
Отговор: Здравейте! Съгласно Закона за здравето, чужденците, на които е разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България, чужденците с предоставен статут на бежанец, хуманитарен статут и право на убежище се ползват със задължителни имунизации и реимунизации, съгласно Имунизационния календар на Република България, както и с имунизации по национални програми. Същите се провеждат от общопрактикуващия лекар на лицето.
Въпрос: Вчера лекарката ни постави на 3-месечното ни бебе тази ваксина и днес то продължава да вдига температура. Нормално ли е това и ваксината безопасна ли е?
Отговор: Здравейте! Повишена температура на и над 38°C е една от най-честите описани нежелани реакции след прилагане на посочената ваксина. Честотата ѝ е повече от 1 от 10 ваксинирани деца. В тази връзка, описаната от Вас реакция е нормална. Повишаването на телесната температура е нормална част от имунния отговор. Това показва, че имунната система на детето реагира на ваксината и в резултат на изгражда имунитет срещу ваксиналните причинители. Ваксината няма да доведе до заболяване на детето от включените в нея заболявания, поради което тя е безопасна.
Въпрос: Здравейте, искаме да ваксинираме близките си, защото очакваме бебе. Бъдещият дядо има поставена реваксинация срещу дифтерия и тетанус в края на 2024 г., има ли някакъв период на изчакване, преди да може да му се постави Бустрикс?
Отговор: Здравейте! Съгласно Имунизационния календар на Република България поставяне на ваксина срещу тетанус и дифтерия се извършва през 10 годишен период. При необходимост и установен риск, този срок може да бъде намален при нараняване. В други държави, няма определен интервал, който следва да се спазва при поставянето на двете ваксини (Тетадиф и Бустрикс). Следва да се има предвид, че честото прилагане на ваксини, съдържащи токсоиди (тетаничен, дифтериен) може да доведе до повишаване на честотата на локалните странични реакции.
Въпрос: При подаване на документи за приемане на детето ми в ясла се установи, че 3-тия прием от ваксината Синфлорикс, е изпуснат. Детето в момента е на 2 г. и 8 месеца. При запитване на педатъра, който извършва имунизациите дали може да се сложи, ни отговори, че по КХП при деца на възраст 2-5 години схемата остава с две дози и не е необходима трета. Така ли е?
Отговор: Здравейте! Периодът за поставяне на трета доза от ваксината Синфлорикс, зависи от възрастта, на която са поставени предходните две дози. При дете, имунизирано с първа и втора доза ваксина Синфлорикс през първата година от живота му, е необходимо поставяне на трета доза от ваксината с цел осигуряване на по-дълботрайна и ефикасна имунна защита. Наличието на трети прием е и изискване за прием в детска градина, тъй като детето трябва да е редовно имунизирано по Имунизационен календар, освен в случаите, в които отлагането от даден прием ваксина не е медицински обосновано с приложен документ.
Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.