Вие попитахте
На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.
Въпрос: Здравейте! Ще се ваксинирам с Гардазил първа доза и едновременно с това е ред да слагам поредния бустер против КОВИД 19. В тази връзка, въпросът ми е има ли препоръчителен интервал между двете ваксинации и ако има какъв е той?
Отговор: Здравейте! Няма необходим интервал между първа доза ваксина Gardasil 9 и бустер срещу COVID-19. Ваксините може да се поставят в кратки срокове една след друга, в зависимост от създадената организация по тяхното прилагане. Допустимо е поставянето на двете ваксини и в един и същи ден.
Въпрос: Детето ми е ваксинарано с първа доза Варивакс на 11.11.2024 г. Днес, 10 дни по-късно, се събужда с обриви по врата и скалпа. Педиатърът не е убеден, но предполага, че се касае за варицела. Ако направим кръвен тест за количественото определяне на IgM и IgG антителата срещу VZV, дали би могло резултатът да е фалшиво положителен заради наскоро поставената ваксина?
Отговор: Здравейте! При 1-5% от ваксинираните лица е възможно да възникне като странична лекарствена реакция обрив след ваксинация, най-често 1-3 седмици след поставяне на ваксина. В тези случаи обривните единици са до 50, разположени по цялото тяло, като повечето от тях са като червени петна или пъпки, но не мехурчета (типични за варицела). Такива може да се наблюдават около мястото на инжектиране на ваксината. Децата са без повишена температура. Разграничаването от заболяването варицела е възможно само въз основа на клиничното протичане и данни за липса или не на контакт с болен от варицела. Предвид поставената наскоро ваксина, лабораторните изследвания не биха могли да докажат наличие на инфекция или не, освен ако не се проведе вирусологично изследване с изолиране на вирус за разграничаване на див от ваксинален причинител. Считаме, че това не е необходимо и вероятно не е възможно в България.
Въпрос: Здравейте, през март 2025 г. ще пътувам за Сао Пауло и Рио де Жанейро. Необходимо ли е да си поставя ваксина за жълта треска? В централната част на Бразилия няма да ходя.
Отговор: Здравейте! Ваксинация срещу жълта треска е препоръчителна при пътуване в Сао Паоло и Рио Де Жанейро, но не е задължителна и не се изисква като условие за влизане в страната. Препоръката за нейното прилагане се дължи на регистрирана през 2017 г. епидемия от жълта треска в Бразилия, което поставя държавата в групата на страните с риск от евентуално заразяване. При желание да се ваксинирате, следва да се свържите с един от посочените в линка имунизационни кабинети - Плюс мен :: Жълта треска Винаги носете със себе си репеленти (препарати, които отблъскват комарите), при възможност, закупени в Бразилия; носете дрехи с дълги ръкави и панталони с дълги крачоли. При престоя си не оставяйте прозорците на помещенията, в които пребивавате отворени, без мрежа, с цел намаляване възможността за влизане на комари и ухапвания от тях, тъй като комарите са преносителите на жълтата треска.
Въпрос: Ваксината Синфлорикс на колко приема може да се постави до 6-ия месец? Бебето ми е на 5 м. и вече имаме поставени 3 пъти Синфлорикс и 3 Хексацима, а виждам в имунизационния календар, че от Синфлорикс приема е само 2 пъти. Това проблем ли е?
Отговор: Здравейте! Съгласно медицинската документация на ваксината Синфлорикс (Кратка характеристика на продукта) е възможно прилагането на дву- и тридозова схема през първите месеци от живота на детето. До 2020 г. в България се прилагаше тридозова схема (в 3 последователни месеца от двумесечна възраст), но беше взето решение да се премине към двудозова схема с цел намаляване натовареността на лекари и родители. В тази връзка следва да имате предвид, че риск за детето няма. Схемата на приложение на Синфлорикс може да намерите тук: Synflorix, INN-Pneumococcal polysaccharide conjugate vaccine (adsorbed)
Въпрос: Здравейте! На сина ми (16 г.) му предстои заминаване в чужбина с цел обучение и му е необходим имунизационния календар - всички имунизации, които са му направени до момента по име и година. Тъй като сме си сменяли личния лекар и не всички имунизации са правени при сегашния, бихте ли ми казали откъде и как може да ги набавим.
Отговор: Задължение на родител/настойник е да съхранява информация за поставените ваксини на детето му, които ваксиниращият лекар вписва в имунизационен паспорт, амбулаторен лист или здравен картон. При липсата на такава информация при Вас, може да се обърнете към Регионалната здравноосигурителна каса за изготвяне на справка.
Въпрос: Как и къде мога да сложа на детето ми задължителните ваксини 2 броя за 12 години под упойка с анестезиолог заради панически страх на детето ми и има ли възможност тази информация да бъде изпратена до личния ни лекар?
Отговор: Здравейте! В страната няма създадем подобен ред за прилагане на ваксини. Поставянето на ваксини под упойка следва да се обсъди с общопрактикуващия лекар на детето и с лекар анестезиолог за вида на анестезията - на мястото на поставяне на ваксината или системна, инжекционна или инхалаторна. При съгласие от страна на анестезиолог, поставените ваксини могат да бъдат вписани в амбулаторен лист и предоставени на ОПЛ за регистрация в НЗИС.
Въпрос: Здравейте, днес докторката ми във Франция ми предложи да ме ваксинират против Хепатит Б. Във Франция са задължителни при новородени бебета от 2017 г. насам. Дали в България е част от задължителния ваксинационнен календар 2000-та година? Родена съм на 24.07.2000 г., била ли съм ваксинирана вече за Хепатит Б? (Нямам достъп до ваксинационния си картон)
Отговор: Ваксината срещу хепатит Б е в Имунизационния календар на Република България и се прилага за родените от 1992 г. насам. Това означава, че ако сте имунизирана редовно, следва да сте получила и ваксина срещу хепатит Б.
Въпрос: Здравейте! Предстои ми пътуване до Шри Ланка през януари 2025 г. Има ли нужда от ваксина или прием на лекарства?
Отговор: Здравейте! Няма изисквания за задължителна ваксинация за влизане и престой в Шри Ланка. Препоръчителни имунизации са тези срещу сезонен грип, COVID-19, хепатит А и Б, тетанус. Може да обсъдите прилагане на препоръчителни имунизации в имунизационния кабинет на регионалната здравна инспекция на територията на областта, в която живеете. Допълнително, информация при пътуване може да намерите на следния линк: Плюс мен :: Обща информация за имунизации при пътуване
Въпрос: Детето ми навърши 6 години на 05.11.2024 г. Днес (11.11.2024) медицинската сестра в детската градина ме уведоми, че трябва да бъде ваксиниран още този месец, тъй като зачестили случаите на коклюш. Планирах ваксината да му бъде поставена през 2025 година по време на лятната ваканция. Преди два месеца говорих с педиатъра на детето дали мога да изчакам лятото и тя каза, че може.
Има ли нормативен акт, който да ме задължава да го ваксинирам още сега или имам право да отложа ваксината? Все пак, детето ще е все още на 6 години през лятото на 2025 г.
Отговор: Здравейте! Съгласно Приложение № 1 на Наредба № 15 за имунизациите в Република България (Имунизационен календар), поставяне на четирикомпонентната ваксина следва да се осъществи в календарната година, в която детето навършва 6 години. Във Вашия случай това е настоящата 2024 г. Препоръчваме през следващите седмици да поставите ваксината Тетраксим, която ще подсили имунитета на детето Ви спрямо дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит. Отлагането на ваксинацията за 2025 г. поставя в риск детето от евентуално заразяване при нарастване на случаите на коклюш у нас, а Вас - в неспазване на нормативния ред в страната и възможност за административно наказание в съответствие с чл. 209 от Закона за здравето.
Въпрос: Кога да си поставя грипна ваксина след прекаран Ковид?
Отговор: Здравейте! Ваксината може да бъде поставена след клинично оздравяване. Преценка се извършва от лекар, след проведен преглед в деня на ваксинацията.
Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.