Вие попитахте

На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.

Въпрос: Здравейте, 

Искам да ваксинирам 12-годишно момиче срещу папилома вирус. Как става заяквата на ваксината Gardasil 9 по националната програма? Днес се опитах да я заявя през личния лекар, но ми отговори, че според доставичика трябва да взема ваксината през аптечаната мрежа. Това много ме озадачи, защото аз желая да се възползвам от програмата. Ходих в няколко аптеки, но никъде не бяха чували, че мога да заявя ваксината през тях, възползвайки се от програмата. Може ли малко повече информация, с кого трябва да се свържи личния лекар, за да поръча ваксината?


Отговор: Здравейте! При заявено от Вас желание, ангажимент на общопрактикуващия лекар е да направи заявка на ваксината към определения за целта доставчик. При необходимост може да окажем съдействие за допълнително информиране на общопрактикуващия лекар относно реда и начина на заявяване на ваксини Гардазил 9. За целта следва да ни изпратите имената и телефон за връзка с лекаря.

Въпрос: Здравейте! Предстои ми пътуване до Индия през декември и се опитвам да разбера кои ваксини е препоръчително да си сложа. Също се интересувам къде трябва да отида за да си ги сложа. За мен ще бъде страшно полезно дори само да ме насочите към мястото, където трябва да се случат нещата. Благодаря предварително!


Отговор: Здравейте! Иинформация за имунизации при пътуване е налична на сайта в меню "Препоръчителни имунизации", подменю "Имунизации при пътуване".

Ваксините, които може да приложите и са налични в страната са: комбинирана ваксина срещу хепатити А и Б; ваксина срещу тетанус и дифтерия, ваксина срещу сезонен грип и ваксина срещу COVID-19.
 
Ваксината срещу тетанус и дифтерия е част от Имунизационния календар на страната и се поставя в годината на навършване на 25 г., 35 г., 45 г., 55 г. и т.н. При пропуск, може да се обърнете към Вашия общопрактикуващ лекар. Ваксината и нейното поставяне са безплатни за Вас.
 
Алтернативен вариант е поставянето на ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш, която обаче се прилага след закупуване от Вас от аптечна мрежа и заплащане за поставяне.
 
Безплатна също е и ваксината срещу COVID-19 и нейното поставяне. Информация за имунизационните кабинети, в които тя се прилага, може да намерите тук.
 
Всички останали ваксини се прилагат срещу заплащане и следва да закупите от аптечната мрежа.
 
Ваксините може да се поставят в имунизационен кабинет на регионална здравна инспекция, при Вашия общопрактикуващ лекар или при друг лекар.
 
Следва да имате предвид, че имунизационната схема срещу хепатити А и Б изисква прилагането на 3 дози, като при Вас това може да се извърши по т.нар. съкратена схема, която изисква интервал от минимум 21 дни.
 
Предлагаме да се обърнете към Вашия общопрактикуващ лекар или към имунизационния кабинет на регионалната здравна инспекция във Вашата област за обсъждане на ваксините, които желаете да Ви бъдат поставени преди пътуване.
 
Необходимо е да планирате време за тяхното прилагане и изграждане на имунитет преди отпътуване.
 

Въпрос: Добър ден! Трябва ми помощ. Сега кратко ще опиша ситуацията:

- август месец (тази година) се роди нашето бебе в УМБАЛ Бургас;
- има вече направена задължителна ваксинация в родилното;
- родителите (аз и моят съпруг) сме все още руски граждани, нашият статут тук е "дългосрочно пребиваващ в ЕС / long-term resident – EU" (ДВЖ), и двамата имаме отдавна ЕГН;
- бебето има като документ към днешната дата САМО "удостоверение за раждане", но БЕЗ ЕГН/ЛНЧ, т.к. България (оказа се) не присвоява автоматично ЕГН/ЛНЧ за чуждестранни новородени. 

За да изкараме ЕГН (ЛНЧ не ни трябва, т.к. не дава правата на НЗОК) за новороденото трябва да минем през "ада": да кандидатстваме за руско гражданство по раждане, да получим това гражданство, след това да изкараме руски задграничен паспорт и едва след това да кандидатстваме за ЕГН в България. Това всичко ще отнеме доста време и ресурси, само след 6-12 мес. (в най-хубавият случай) ще имаме ЕГН за бебчето ни, и той ще стане част от здравно-осигурителната система.

Ние искаме нашето бебе да бъде имунизирано като всички деца в България по графика на задължителните имунизации, т.к. и ние, и детето ни, след няколко години ще придобием Българското гражданство, детето ще посещава (живот и здраве) и детска градина, и училище тук.

Сега въпросите:

1) Чух, че можем да ваксинираме бебето ни в РЗИ-Бургас с някаква бележка от педиатъра, при условие, че нямаме нито ЕГН, нито ЛНЧ, само удостоверението за раждане. Тази информация вярна ли е? Може ли повече официална информация по темата?

2) Ние живеем на село (90 км от Бургас, 35 км от Карнобат), пътуването е дълго (1.5 часа само в една посока до Бургас), нямаме общественен транспорт изобщо. Тези пътувания заради биене на инжекциите са доста стресиращи и дълги за едно новородено дете-кърмаче. За да не причиняваме на бебето ни този стрес, можем ли самостоятелно да купуваме ваксините от аптека? Ако да – може ли да ги поставя моят личен лекар (в съседно село), педиатър (в град Карнобат)? При този начин на имунизиране, при постъпване в детска градина, след това в училище – ще имаме ли проблеми или не?  С какви документи трябва да подтвърдим, че слагахме всички задължителни ваксини?


Отговор: Здравекте! Съгласно чл. 83 от Закона за здравето, чужденците, на които е разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България, се ползват с медицинска помощ по чл. 81 и 82 от закона, включително безплатни задължителни имунизации и реимунизации при условията и по реда за българските граждани.

В допълнение, съгласно чл. 33, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване, задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна. В тази връзка, няма изискване лицата да са с ЕГН. 
 
По отношение на възможността за поставяне на задължителни имунизации и реимунизации на Вашето дете, същото е възможно, ако са изпълнени горните изисквания.
 
Ваксините, които се прилагат за задължителни имунизации при деца не са налични в аптечната мрежа. Те се закупуват от Министерство на здравеопазването и предоставят на общопрактикуващите лекари чрез регионалните здравни инспекции.
 
Всяко здравноосигурено дете може да бъде имунизирано от неговия общопрактикуващ лекар - ако е направен такъв избор или в имунизационен кабинет на РЗИ.

Въпрос: Здравейте, имам бебе на 7 седмици и искам да му сложа първата задължителна ваксина. За съжаление личния лекар на детето има много пациенти и графика му е зает за много време напред. Има ли друго място, където може да бъде ваксинирано?


Отговор: Здравейте! Съгласно създадения ред в страната, задължителните ваксини и тяхното поставяне са безплатни при деца с избран лекар, само при него.

Обръщаме внимание, че всеки общопрактикуващ лекар следва да има определени часове за детска консултация, в рамките на които да извършва профилактични прегледи и имунизации на своите пациенти.

Проследяването на развитието на бебето и ваксинопрофилактиката са основна дейност на общопрактикуващите лекари.
 
Препоръчваме да се свържете с него и да планирате час. При проблем, може да се обърнете към РЗОК.

Въпрос: Здравейте, искам да попитам за следният случай: Мой приятел, украински гражданин със статут на бежанец в България, е моряк. Предстои му пътуване към Африка и от Украйна са му препоръчали да си постави ваксина срещу полиомиелит - там поставят ваксината и на 14-годишна възраст. Тук се е обърнал към медицински центрове и РЗИ-Варна, от където са му отговорили, че тази ваксина не се поставя в България. Прочетох, че съществува 3-валентна ваксина срещу тетанус, дифтерит и полиомиелит, която се поставя на 14-годишни във Великобритания. Въпросът ми към вас е: "Може ли да се постави ваксина срещу полиомиелит в България? Къде може да се постави? Необходимо ли е да си я постави?


Отговор: Здравейте! За съжаление в страната няма налична ваксина, съдържаща полиомиелитни вируси (живи или убити), показана за имунизация при възрастни.

По отношение необходимостта от имунизация срещу полиомиелит при пътуване в Африка, Ви информираме, че през м. август 2024 г. Световна здравна организация издаде временни препоръки, свързани с разпространението на полиомиелит в Азия и Африка. Съгласно препоръките, при лица, пребиваващи повече от 4 седмици в Афганистан, Пакистан, Мозамбик, Мадагаскар и Демократична република Конго, се препоръчва прилагането на една доза жива ваксина. Тази ваксина следва да се осигури от засегнатата държава.
 
Предвид посочената от Вас професия, считаме, че лицето не попада в рискова група за имунизация срещу полиомиелит.
 
Други препоръчителни имунизации, които могат да се поставят в страната, са комбинирана ваксина срещу хепатити А и Б, менингококова ваксина срещу ACW135Y серогрупи, тетанус и дифтерия, COVID-19.
 
Повече информация може да намерите в Рубриката Препоръчителни имунизации/Имунизации при пътуване.

Въпрос: Днес се имунизирах срещу Ковид-19. Как мога да си сваля сертификата в електронна форма? В сайта his.bg нищо не е указано, нито в този специализиран сайт. А старите начини са изтрити.
Недоумявам, възможно ли е това?


Отговор: Здравейте! Всеки гражданин, който има издаден КЕП (квалифициран електронен подпис) на свое име, може да достъпи пациентското си досие на електронен адрес https://his.bg/, от меню „Аз и моето семейство“, подменю „Моето пациентско досие“. След успешен вход сертификатът се разпечатва от раздел „Имунизации“. Гражданите без електронен подпис могат да поискат своя сертификат от избрания от тях личен лекар или от ваксинационния пункт, в който е поставена ваксината.

От 02.09.2024 г. всеки гражданин, който не притежава електронен подпис, може да получи помощ за достъп до електронното си здравно досие в РЗИ, РЗОК и офисите на "Информационно обслужване". За целта е необходимо да разполагате с мобилно устройство (телефон, таблет), на което да бъде инсталирано безплатното мобилно приложение „еЗдраве“. Повече за кампанията по т.нар. "сдвояване" на електронното Ви здравно досие с мобилния Ви телефон, можете да намерите на сайта на Министерството на здравеопазването - тук и тук.

Въпрос: Къде да поставя бустерна доза срещу Ковид на детето ми което тръгва на училище тази година? На сайта на РЗИ има публикуван списък с ваксинационни центрове - към тях ме насочи самото РЗИ, но информацията е неактуална защото в нито една от посочените болници не ваксинират деца! По телефона от РЗИ ми отговориха, че ваксинират деца, но само над 12 години. Личният лекар също отказа.


Отговор: Здравейте! От началото на месец септември 2024 г. в страната ще са налични нови вариантни ваксини срещу JN.1 вариант на SARS-CoV-2. Актуализирана информация за местата, в които ще могат да бъдат ваксинирани деца ще бъде налична след доставка на ваксината в страната.

 

Въпрос: 2019 ваксинирах себе си и детето с Avaxim срещу хепатит А. Тази ваксина, обаче от години я няма в България, а трябва да си сложим по още една доза, за да имаме до животен имунитет. Може ли да се комбинира с друга ваксина и коя да е тя или трябва поставяне на друга ваксина по схема? За мен лично, може ли да си поставя комбинирана за хепатит А и Б тий като се оказва, че аз не съм ваксинирана за хепатит Б? Коя ваксина да използвам?


Отговор: Здравейте! Към момента в страната няма налична ваксина срещу заболяването за деца до 15 г. За лица на и над 16 г. е възможно започната имунизация срещу хепатит А (поставена 1 доза монохепатитна ваксина) да се завърши със стандартна схема (от 3 дози) комбинирана ваксина срещу хепатит А и Б с търговско наименование Twinrix Adult (налична в аптечната мрежа). 

Стандартният курс на първична ваксинация с Twinrix Adult се състои от три дози, като първата се прилага на избрана дата, втората един месец по-късно и третата, шест месеца след първата доза.

Въпрос: Имам дете на две години и четири месеца и поради алергии е със ваксини само от родилното. Може ли да ми дадете препоръка за начина, броя и реда на поставянето им и евентуално за изследвания, които да направи преди това?


Отговор: Здравейте! Единствено противопоказание за имунизация е установена алергия към съставка на ваксина. Деца с алергии към храни, полени и други, не са противопоказани за имунизация. Няма препоръки за провеждане на алергологични тестове преди ваксинация. В тази връзка, препоръчваме при детето в кратки срокове да бъдат започнати пропуснатите имунизации.

Съгласно Наредба № 15 за имунизациите в Република България, при лица, които не са имунизирани на посочената в имунизационния календар възраст, имунизациите се провеждат при първа възможност, съобразно възрастта и прилаганите към момента ваксини в следната последователност:
 
1. против хепатит Б, полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш и хемофилус инфлуенце тип Б;
2. против пневмококови инфекции;
3. против морбили, епидемичен паротит и рубеола;
4. против туберкулоза.
 
Предвид посочената от Вас възраст на детето, то може да бъде обхванато с 3 приема ваксина Pentaxim в интервал 1 месец между приемите; 2 приема ваксина Engerix B с интервал от 5 месеца между приемите (при положение че първата доза е поставена при раждане), 1 прием ваксина Synflorix и 1 прием ваксина MMRVAXPRO. Ако ваксината срещу туберкулоза - БЦЖ е поставена в родилен дом, няма нужда от нейното повторно прилагане, ако лекарят установи наличие на белег от поставената ваксина на дясното рамо.
 
Всички посочени ваксини са съвместими и могат да се прилагат заедно или без спазване на определен интервал между тях. Задължително е спазването на интервали само при приемите на една и съща ваксина (Pentaxim или Engerix B), както е посочено по-горе.

Въпрос: Здравейте, след като почина съпругът ми, тогава бях на 40 години, сега съм на 55години, поне четири пъти в годината ми излизат херпеси около устата, дали отгоре или отдолу и ми минават доста бавно. Има ли ваксина за тези херпеси и заразни ли са, тъй като имам внучка под годинка? Ще Ви бъда благодарна, ако ми отговорите или по някакъв начин ми помогнете.


Отговор: Здравейте! За съжаление няма ваксина срещу т.нар. херпес симплекс.


Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.

Задай въпрос