Вие попитахте
На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.
Въпрос: Дете на 3 г. и половина няма последен 4-ти прием на Пентаксим, която се поставя на 16-месечна възраст. Задължително ли е поставянето й и има ли повишена опастност от реакция на ваксината заради възрастта на детето?
Отговор: Имунизационният календар е задължителен за всеки български гражданин. В него е посочена минималната възраст за поставяне на съответната реимунизация - в случая от 16-месечна възраст и не по-рано от 1 година след третата доза на шесткомпонентната ваксина. В Наредба № 15 за имунизациите в Република България е посочено, че при лица, които не са имунизирани на посочената в имунизационния календар възраст, имунизациите се провеждат при първа възможност (чл. 18). Пентаксим е възможен избор на ваксина за пропуснатата реимунизация на 16-месечна възраст. Няма данни за увеличаване на нежеланите реакции след ваксинация при деца на възраст 3-4 г. Във връзка с епидемичното разпространение на коклюш в страната е препоръчително поставянето на комбинирана ваксина, съдържаща и коклюшна компонента в кратки срокове.
Въпрос: Къде мога да се имунизирам срещу бяс във Варна? Моля за конкретен адрес/телефон.
Отговор: Информация е налична на интернет страницата на РЗИ-Варна тук. Съгласно чл. 21 от Наредба № 15 за имунизациите в Република България целева имунизация срещу бяс се извършва:
- на лица след одраскване, ожулване, контакт със слюнка или след ухапване от съмнително за бяс домашно или диво животно;
- на лица, чиято професия или дейност ги излага на риск от заразяване с вируса на беса (ветеринарни специалисти, горски работници, селскостопански работници, ловци, дерачи на кожи, служители в зоологически градини и приюти за бездомни кучета, персонал на кланици и екарисажи).
Въпрос: Може ли педиатър, който не е общопрактикуващия лекар на детето, може да извършва задължителни имунизации и реимунизации?
Отговор: Съгласно Наредба № 15 за имунизациите в Република България задължителни имунизации и реимунизации се поставят от общопрактикуващия лекар (ОПЛ) за здравноосигурени лица с избран такъв. В тези случаи ОПЛ получава ваксини от Регионалната здравна инспекция (РЗИ), които са безплатни за български граждани. Поставянето на ваксините се заплаща от Националната здравоосигурителна каса (НЗОК) като част от дейностите по "Детско здравеопазване". По изключение, РЗИ може да предостави ваксини и на друг лекар (в случая педиатър), но поставянето на ваксините няма да бъде заплатено от НЗОК, а вероятно от Вас. Допълнително, педиатърът ще трябва да отчита взетите ваксини в РЗИ и да ги вписва и в Националната здравноинформационна система.
Въпрос: Бих искала да си поставя ваксина Варивакс, тъй като съм на 33 години и не съм боледувала от варицела. В момента кърмя, това противопоказание ли е за ваксинация?
Отговор: Кърменето не е противопоказание за ваксинация срещу варицела. Но, съгласно Кратката характеристика на прилаганата в България ваксина Варивакс, поради теоретичния риск от предаване на вирусен щам на ваксината от майка на бебе, Варивакс обикновено не се препоръчва при кърмещи жени. Ваксинирането на жени, които са серонегативни за варицела (т.е. без данни от лабораторни изследвания за преболедуване), трябва да се оценява индивидуално.
Препоръчваме да обсъдите поставянето на ваксина с Вашия общопрактикуващ лекар по отношение риска от заразяване и при преценка за полза, която надвишава риска да бъдете ваксинирана. От проведени в други държави наблюдение, не е установено предаване на ваксинален вирус чрез кърма на бебе.
Въпрос: Здравейте! Моля за информация относно имунизационен календар за родените 2005 г. Бих искала да проверя, спрямо календара, дали всички необходими имунизации за поставени и по-конкретно колко приема (ваксинация и реваксинация) на ваксината против дифтерия, тетанус и коклюш са включени в имунизационен календар за родените през 2005г. ?
Отговор: Информация относно Имунизационния календар за 2005 г., може да намерите в брой 45 от 2005 г. на Държавен вестник - тук. По отношение на коклюш, родените през 2005 г. са подлежали на 4 приема ваксина до края на втората година от живота.
Въпрос: Къде да намеря (на кой сайт или интернет адрес) информацията за моите имунизации срещу ковид?
Отговор: Информацията за Вашите имунизации срещу COVID-19 е налична във Вашето електронно досие, повече за което може да прочетете на https://his.bg/ezdrave/ или може да подадете заявление за справка в Регионалната здравноосигурителна каса.
Въпрос: Препоръчително ли е поставянето на ваксина срещу коклюш (Boostrix) на възрастен (79 г.) със задух вследствие на сърдечна недостатъчност, на когото предстоят хоспитализации?
Последната поставена ваксина срещу тетанус и дифтерия на пациента е през 2010 г.
Отговор: Към момента няма официални препоръки за имунизация срещу коклюш при възрастни лица. Въпреки това, всяко лице с хронично заболяване, което го поставя в риск от тежко боледуване или усложнения може да се имунизира срещу коклюш. За основни рискови заболявания се приемат астма и хронична обструктивна белодробна болест. Съгласно информацията в Кратката характеристика на прилаганата в момента у нас ваксина Boostrix, при 139 възрастни на и над 40 г., получили една доза от ваксината, повече от 98,5% от тях са изградили антитела срещу коклюшните компоненти, което показва че ваксината е ефективна и при възрастни лица.
Въпрос: Синът ми на 4 г. е бил в контакт с дете болно от пета болест ( Erythema infectiosum ) имам и бебенце на 6 месеца на което преди 2 дни му поставихме последната доза Hexacima и Синфлорикс. Ако децата се заразят, трябва ли да се притеснявам заради скорошната ваксината на бебето, заради контакта с детето с вирусната инфекция? Ако бебето се разболее, какво би се случило с ваксините, ще си изгради защита?
Отговор: Няма нужда от притеснение по отношение на изграждането на имунитет към приложените ваксини. Човешкото тяло е създадено ежедневно да се бори с различни чужди агенти и причинители, поради което възникването на заразно заболяване след ваксинация не се приема като утежняващ фактор или причина за повтаряне на ваксините. Детето ще създаде необходимия имунитет към шесткомпонентната и пневмококовата ваксини.
По отношение на Вашите имунизации срещу COVID-19, информацията е налична във Вашето електронно досие, повече за което може да прочетете тук или може да подадете заявление за справка в Регионалната здравноосигурителна каса.
Въпрос: Аз съм студентка в направление здравни грижи в университета Асен Златаров. Непрекъснато ходим на практика в лечебните заведения в Бургас и сме в тесен контакт с пациентите.
Въпросът ми е: имали безплатни ваксини за студенти, за да сме спокойни за здравето си и на своите близки?
Конкретно ме интересува ваксина срещу хепатит А и хепатит В.
Отговор: Не, няма безплатни ваксини за студенти. По отношение на имунизация срещу хепатит Б всяко лице, родено в България от 1992 г. насам е ваксиниран срещу хепатит Б (задължителна имунизация). В тази връзка, вероятно и Вие сте имунизирани и няма нужда от повторна имунизация. По отношение на имунизация срещу хепатит А – към момента тя е препоръчителна за различни групи от населението, вкл. и за медицински специалисти. В аптечна мрежа може да намерите само комбинирана ваксина А и Б, която при Ваше желание може да си я закупите и поставите при ОПЛ, в РЗИ или в лечебно заведение. Схемата включва 3 дози ваксина, която може да се постави, независимо от Вашия предходен ваксинационен статус срещу хепатит Б.
Въпрос: Синът ми беше ваксиниран на 1.06.2022 г. с 5-ти прием на ваксината за Дифтерия-Тетанус-Коклюш, но личния лекар е пропуснал да впише в системата (Поради Ковид бумащината в този период). Днес направи опит да я отрази със задна дата, но не успя. Каква е процедурата за вписване на ваксината. Пазят ли се данни с номерата на ваксините? Как ще предоставя бележки в училище и пред соц. подпомагане за имунизационния статус на детето, ако има поставена ваксина, но не вписана?
Отговор: За реда и начина за вписване със задна дата на приложена ваксина в медицинския софтуер на ОПЛ и отчитане на приложената ваксина към НЗОК следва да се обърнете към националната каса. В съответствие с изискванията на Наредба № 15 за имунизациите в Република България, ОПЛ е длъжен да вписва приложените ваксини за задължителни имунизации и реимунизации и в книгата за профилактични имунизации и реимунизации по образец и в имунизационния паспорт в здравноосигурителната книжка (чл. 12, ал.1). По отношение на данни за партидните номера на ваксините, подобна информация следва да е налична при ОПЛ, на документите, с които е получила съответните ваксини от РЗИ. Допълнително тази информация е налична и в РЗИ, за което лекаря може да поиска справка.
Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.