Национална програма
за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) 2025 - 2030 г.
Обща информация за програмата
- С Решение на Министерския съвет, на 09.04.2025 г. е приета Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) 2025-2030 г. (наричана за краткост по-долу Програмата).
- Чрез Програмата се осигурява безплатна ваксинация (ваксина и нейното прилагане) за момичета на възраст 10-14 г. и на момчета на възраст 10-13/14 г.
- Предвидено е поетапно увеличаване на възрастовата група при момичетата до достигане през 2029 г. на 21-годишни жени.
- Ваксината, която се осигурява по Програмата е срещу най-честите причинители на ракови заболявания и брадавици – типове – 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 и 58.
- За изграждане на ефективна защита всяко момиче, момче или жена от целевите групи на Програмата следва да получи необходимия брой приеми, като при деца до 14 г. включително се поставят две дози от ваксината с интервал между приемите от поне 6 месеца, а при по-големите лица – 3 дози от ваксината с интервал между първи и втория – 2 месеца и между втория и третия – поне 4 месеца.
HPV причинява почти 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света. Около 40 типа HPV заразяват лигавичния епител, като 18 от тях могат да причинят рак – високорискови (онкогенни) типове HPV.
Причинно-следствената връзка между онкогенните типове HPV и раковите заболявания е установена за първи път при рака на маточната шийка (РМШ), който е водещото раково заболяване, причинено от HPV в света, с повече от половин милион случая годишно.
Високорисковите типове HPV се откриват при 99% от предраковите заболявания на маточната шийка. Инфекция с високорисков тип HPV е свързана с по-рядко срещани аногенитални ракови заболявания, като рак на вулвата, влагалището, пениса и ануса. Тези типове HPV също могат да причинят рак на устата и гърлото.
Във всички региони разпространението на РМШ е най-високо при жени под 35-годишна възраст, намалява при жените в по-напреднала възраст, но с втори пик на разпространение при жени на възраст 45 или повече години, особено в Африка, Южна и Северна Америка и Европа.
Останалите ракови заболявания, свързани с разпространението на HPV, които се срещат и при жени, и при мъже, са с честота десетократно по-ниска от тази на РМШ. През последните четири десетилетия обаче се наблюдава съществен ръст на ракови заболявания на главата и шията, причинени от HPV, особено в развитите страни, което най-вероятно се дължи на промяна на рисковите фактори за тези видове заболявания.
По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. (ECIS) България е на 2-ро място по заболяемост от рак на маточната шийка в Европейския съюз (ЕС) с 22,7 заболели на 100 000 жени, при средна заболяемост за ЕС от 11,7 заболели на 100 000 жени. Смъртността от рак на маточната шийка у нас през 2022 г. е 11,1 починали на 100 000 жени спрямо 5,3 починали на 100 000 жени за ЕС, което отново нарежда България на второ място сред 27 държави.
Най-ефективният начин за предпазване от ракови заболявания, причинени от HPV е чрез ваксинация.
След одобрението на първата ваксина срещу HPV през 2006 г. има все по-голям брой доказателства относно ефективността на HPV ваксините срещу разпространението на HPV инфекциите, гениталните брадавици и ракови заболявания, причинени от HPV.
Прилагането на ваксина срещу HPV в детска възраст има за цел образуваните постваксинални антитела, да предпазват ваксинираните от онкогенна HPV инфекция, когато започнат сексуален живот, тъй като HPV е най-честата сексуално предавана инфекция.
До навършване на 45 годишна възраст 80% от жените и мъжете в България се заразяват с HPV, което не зависи от броя на партньорите.
През последните години в редица държави в Европа и света ( Дания, Испания, Швеция, Великобритания, Шотландия, Австралия, Канада, САЩ) се наблюдава съществен спад на рака на маточната шийка при ваксинирани популации.
Освен ефикасност при рака на маточната шийка, ваксините срещу HPV осигуряват и високо ниво на защита срещу аногенитални брадавици при мъже и жени, както и срещу аногенитални предракови лезии, намаляване на HPV инфекциите в устна кухина и др. Продължават проучванията за ефективността на ваксинацията и срещу другите ракови заболявания, причинени от HPV.
В България, безплатна ваксинация срещу HPV (ваксина и поставяне) за момичета, при заявено желание на родител, се осигурява от 2012 г.
Първоначално, ваксинацията е била само за момичета на 12 г. От 2015 г. обхватът по Програмата се разширява – включват се и момичетата на 13 годишна възраст. От 2021 г. безплатна ваксинация срещу HPV са получавали момичета на възраст 10-13 години. От 2025 г. безплатна имунизация е осигурена за момичета на 10-14 г. и момчета на 10-13 г.
Безплатните имунизации по Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) 2025-2030 г. ще стартират скоро!
Очаквайте информация по темата!