Имунизация срещу респираторно-Синцитиален вирус (RSV)

Имунизация срещу RSV се препоръчва:

  • за защита на кърмачета на възраст до шест месеца (чрез имунизация на бременни жени между 24 и 36 гестационна седмица);
  • за защита на възрастни над 60 г.

Какво представлява заболяването?

Респираторно-синцитиален вирус (RSV) причинява заболявания във всички възрастови групи.

Най-често причинява заболяване, подобно на настинка, но може да причини и инфекции на долните дихателни пътища, като бронхиолит и пневмония, особено при много малки бебета ( здрави или недоносени). RSV е една от най-честите причини за заболявания при децата и е най-честата причина за хоспитализация при кърмачета.

При възрастните, RSV може да доведе до инфекция на горните дихателни пътища - хрема, фарингит, кашлица, главоболие, умора и треска. По-лекото заболяване при възрастни обикновено отшумява за 1-2 седмици. RSV обаче може да причини тежко заболяване и хоспитализация при възрастни, особено при тези с определени хронични заболявания.

Обикновено хората, които са се заразили с RSV, се възстановяват за около седмица, без да се нуждаят от медицинско лечение. Въпреки това RSV може да причини тежко заболяване и смърт при бебета на възраст под шест месеца, хора на възраст над 65 години и хора с компрометирана имунна система.

Как се разпространява заболяването?

RSV е силно заразен, като е изчислено, че едни болен може да зарази между 5 и 25 лица.

RSV се отделя при кихане и кашляне и се предава чрез капчици при контакт с очите, носа или устата. Възможно е отделяне на причинителя и при дишане и говорене. Близкият физически контакт, например целувки между родители и деца, също може да доведе до разпространение на вируса.

RSV може да се разпространи и когато капчици от дихателните пътища попаднат върху повърхности, които други хора докосват. Тогава хората може да се заразят чрез ръцете си, с които са докоснали замърсените повърхности и впоследствие своите носа, уста или очи. Това е често срещан начин на предаване за кърмачета и малки деца, които пипат заразени повърхности и играчки или ги поставят в устата си.

Какви са симптомите?

Обикновено симптомите се появяват два до осем дни след заразяването.

Най-често срещаните симптоми на заболяването включват:

  • кашлица
  • кихане
  • повишена температура
  • хрема
  • хрипове

Бебетата с RSV, могат да развият различни симптоми, например:

  • раздразнителност
  • намален апетит
  • промени в начина им на дишане
  • апнея (временно спиране на дишането, особено по време на сън)

При деца на възраст под 5 години RSV може да причини също:

  • учестено дишане
  • затруднено преглъщане
  • сепсис

При възрастни може да се наблюдава и възпалено гърло, главоболие, запушване на носа и умора.

Въпреки че повечето случаи са леки, RSV може да причини сериозни усложнения, вкл. и животозастрашаващи.

Усложненията при тежка инфекция с RSV включват бронхиолит и пневмония.

При кърмачетата и малките деца ускореното плитко дишане, разширяването на ноздрите при вдишване, шумното дишане, паузите в дишането и хлътването на гръдния кош са признак за необходимост от спешна медицинска помощ. Освен това родителите трябва да следят за посиняване или посивяване на устните, устата или ноктите, тъй като това е признак за критично ниски нива на кислород в кръвта. 

Бебетата могат също така да развият сепсис — инфекция на кръвообращението, която може да причини различни симптоми, включително спад в кръвното налягане, повишаване на сърдечната честота и повишена температура.

Пациентите в напреднала възраст могат да развият усложнения, например влошаване на ХОББ и сърдечно заболяване.

Кога трябва да се ваксинирам срещу RSV?

През 2023 г. Европейският съюз одобри първата ваксина срещу RSV, подходяща за защита на кърмачета на възраст до шест месеца (чрез пасивна имунизация), както и две ваксини за възрастни над 60 г. (активна имунизация).

Когато се прилага на майката по време на бременността, антителата, образувани в отговор на ваксината, преминават през плацентата към плода, като предпазват детето до шест месеца след раждането (пасивна имунизация). 

Ваксината се прилага като единична доза между 24 и 36 гестационна седмица при бременни жени.

При възрастни лица също се прилага единична доза ваксина. Препоръчва се поставянето ѝ преди есенно-зимния сезон, когато се наблюдава ръст на инфекциите с RSVл

Прилагането на общи мерки като често измиване и дезинфекция на ръцете, покриване на носа и устата при кихане и избягване на контакт с други хора, когато са болни, може да помогне за ограничаване на разпространението на RSV и за защита на уязвимите лица. 

Коя ваксина срещу RSV се прилага у нас?

На българския пазар е налична ваксината Abrysvo (Листовка).

Тя е двувалентна рекомбинантна ваксина, показан за:

  • Пасивна защита срещу заболяване на долните дихателни пътища, причинено от респираторнo-синцитиален вирус (RSV) при кърмачета от раждането до 6-месечна възраст след имунизация на майката по време на бременността;
  • Активна имунизация на лица на възраст 60 години и повече за предотвратяване на заболяване на долните дихателни пътища, причинено от RSV.

Кои са най-честите нежелани реакции?

Най-честите нежелани реакции са болка в мястото на приложение, главоболие и мускулни болки.