Имунизация срещу менингококови инфекции
Какво представляват менингококовите инфекции?
Всяка година в световен мащаб се регистрират около 500 000 случая на инвазивни менингококови заболявания, повечето от които възникват в сезона на респираторните инфекции.
Причинителят на менингококови инфекции – Neisseria meningitidis (менингококи) е с потенциал да предизвиква големи епидемии. Определени са 12 серогрупи менингококи, 6 от които (A, B, C, W, X и Y) могат да причинят епидемии.
Най-голямата тежест на менингоковия менингит (една от формите на менингокова инфекция) се проявява в т. нар. „менинитен пояс“ в суб-Сахарска Африка, който се простира от Сенегал до Етиопия.
Как се разпространява заболяването?
Източник на инфекцията са болните лица и здравите носители. Заразяването се осъществява по въздушно-капков път, като това става при отделяне на микрокапки (аерозол), съдържащи болестотворните бактерии. Обикновено заразяването става при кихане, кашляне. Възприемчивостта е ниска, най-засегнати са децата до 6-годишна възраст. Заболяванията са с подчертана есенно-зимна и пролетна сезонност.
Какви са симптомите?
Менингококовите инфекции протичат с катарално възпаление на назофаринкса – най-често хрема и зачервено гърло. Бактериите обаче могат да преминат в кръвообращението, като по този начин чрез кръвта имат възможност да достигнат до всеки орган от тялото, където се развива възпалителен процес (инвазивна инфекция).
Менингит и менингококов сепсис са най-честите изяви на инвазивната менингококова инфекция. Състоянието на пациента се влошава внезапно с висока температура, силно главоболие и повръщане. При възрастни лица може да се проявят с повръщане, фотофобия и нарушено съзнание. При менингококовия сепсис се появава внезапно обрив по тялото и крайниците. При тежко протичане на менингококовия сепсис се наблюдават усложнения като синдрома на Waterhouse-Friderichsen, както и висок леталитет.
Кога трябва да се ваксинирам срещу менингококови инфекции?
Имунизация срещу менингококови инфекции се препоръчва при лица заминаващи за страни, намиращи се в т. нар. „менингитен пояс” в Африка или страни, за които има данни за настояща или предишна епидемична активност, както и такива, в които има изискване за имунизация с менингококова ваксина - например за студенти, на които предстои обучение. В Мека, Саудитска Арабия, по време на годишното поклонничество, заминаващите трябва да притежават свидетелство за имунизация срещу менингококов менингит, издадено преди не повече от 3 години и не по-малко от 10 дни преди пристигането в Саудитска Арабия.
Имунизация се препоръчва и при възникване на епидемични взривове, причинени от менингококи от серогрупа А, С, W-135 или Y.
Коя ваксина срещу менингококови инфекции се прилага у нас?
В България се прилага конюгираната ваксината Nimenrix (Листовка).
Тя е показана за защита на възрастни, юноши и деца на възраст от 6 седмици срещу инвазивни менингококови заболявания, причинявани от четири групи бактерии Neisseria meningitidis (групи A, C, W-135 и Y). Ваксината не предпазва от инфекции с други групи Neisseria meningitidis.
Инвазивно заболяване означава, че бактериите се разпространяват в организма и причиняват сериозни инфекции като менингит (инфекция на обвивките на главния и на гръбначния мозък) и септицемия (отравяне на кръвта).
При кърмачета на възраст от 6 седмици до 6 месеца се препоръчват две дози Nimenrix (първата доза е на възраст от 6 седмици, втората доза — 2 месеца след това). При кърмачета на възраст над 6 месеца, юноши и възрастни следва да се приложи една доза Nimenrix.
Кои са най-честите нежелани реакции?
Най-честите нежелани реакции са загуба на апетит, раздразнителност, сънливост, главоболие, повишена температура, подуване, болка и зачервяване на мястото на инжектиране, и умора.