Имунизация срещу Коронавирусна инфекция (COVID-19)
Имунизация срещу COVID-19 се препоръчва за:
- Лица на възраст на и над 60 години;
- Лица с хронични заболявания (напр. диабет, сърдечни заболявания, белодробни заболявания и др.), независимо от възрастта;
- Имунокомпрометирани лица (напр. лица с HIV, трансплантирани и др.), вкл. имунокомпрометирани деца на и над 6 месеца;
- Бременни жени;
- Медицински персонал;
- Потребители и персонал на социални институции. лица от 6 месечна възраст.
Обща информация
Ваксина срещу COVID-19 може да получи и всяко друго лице, изявило желание да бъде ваксинирано, което не попада в посочените групи.
В България, Министерство на здравеопазването осигурява безплатна ваксинация срещу COVID-19 (ваксина и нейното поставяне) за всички български граждани от 6 месечна възраст нагоре, както и за чужденци, на които е разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България; чуждестранни студенти и докторанти, приети за обучение във висши училища и научни организации у нас; лица, пребиваващи продължително в Република България; членове на дипломатически и консулски представителства и на представителства на международни организации, акредитирани в Република България, както и членове на техния административно-технически и обслужващ персонал, и членове на техните семействата, които живеят в Република България.
Какво представлява заболяването?
COVID-19 е заболяването, причинено от коронавируса SARS-CoV-2.
Всеки може да се разболее от COVID-19 като повечето хора, заразени със SARS-CoV-2 ще развият леко или умерено респираторно заболяване и ще се възстановят, без да се изисква специално лечение. Някои обаче ще се разболеят сериозно и ще се нуждаят от медицинска помощ, независимо от възрастта. Възрастните хора и тези с хронични заболявания като сърдечно-съдови заболявания, диабет, хронични респираторни заболявания или рак са по-склонни да развият сериозно заболяване, което е възможно да завърши летално.
Как се разпространява заболяването?
Коронавирус SARS-CoV-2 може да се разпространи от устата или носа на заразен човек при кашляне, кихане, говорене, пеене или дишане.
Човек може да бъде заразен с вируса и да бъде преносител, без да знае за това. Обикновено се разпространява между хора в близък контакт.
Какви са симптомите?
Симптомите обикновено започват 5-6 дни след контакт с болен или заразоносител и продължават 1-14 дни.
Най-честите симптоми са: треска, втрисане и възпалено гърло.
По-рядко срещани симптоми са: мускулни болки и тежки ръце или крака, силна умора, хрема или запушен нос, или кихане, главоболие, възпалени очи (конюнктивит), световъртеж, упорита кашлица, болка в гърдите, недостиг на въздух, дрезгав глас, загуба на апетит, гадене, повръщане, коремна болка или диария, загуба или промяна на усещането за вкус или мирис, проблеми със съня.
В редки ситуации децата могат да развият тежък възпалителен синдром няколко седмици след инфекцията.
Някои хора, които са преболедували COVID-19, независимо дали са се нуждаели от хоспитализация или не, продължават да изпитват симптоми. Тези дългосрочни ефекти се наричат пост-COVID или дълъг COVID.
Най-честите симптоми, свързани с дълъг COVID, включват умора, задух и когнитивна дисфункция (например объркване, забравяне или „мозъчна мъгла“). Дългият COVID може да повлияе на способността на човек да извършва ежедневни дейности като работа или домакинска работа.
Кога трябва да се ваксинирам срещу COVID-19?
Ваксина срещу COVID-19 се прилага съгласно националните препоръки.
Ваксините срещу COVID-19 осигуряват силна защита срещу тежко заболяване и смърт. Въпреки че човек все още може да се разболее от COVID-19 след ваксинация, е по-вероятно да има леки или никакви симптоми.
Коя ваксина срещу COVID-19 се прилага у нас?
През есенно-зимния сезон на 2023/24 г. в страната ще се прилага вариантна ваксина срещу подвариант XBB.1.5. на SARS-CoV-2 на производителя Pfizer/Biontech – Comirnaty.
Ваксината е показана за активна имунизация за превенция на заболяването COVID-19, причинено от SARS-CoV-2, на лица на възраст от 6 месеца нагоре.
Имунизацията насочена към подвариант XBB.1.5 ще осигури защита срещу доминиращите в момента и към нововъзникващи подварианти на SARS-CoV-2.
Кои са най-честите нежелани реакции?
Болка или подуване на мястото на инжетиране, умора, втрисане. Възможно е и главоболие, болки в мускулите или ставите, диария.