Бяс

Бяс се среща при бозайниците в повечето части на света. По-голямата част от смъртните случаи от бяс при хората годишно се срещат в Африка и Азия, като 80% са в селски райони.

Рискът за пътуващите в области с бяс е равен на техния контакт с евентуално заразени животни. При проучване, проведено в Югоизточна Азия е установено, че 13% от посетителите влизат в контакт с местни животни.

Имунизацията срещу бяс на пътуващи, чиято професия или дейност ги излага на риск от заразяване с вируса на беса (ветеринарни специалисти, горски работници, селскостопански работници, ловци, дерачи на кожи, служители в зоологически градини и приюти за бездомни кучета, персонал на кланици и екарисажи), както и на завърнали се лица след одраскване, ожулване, контакт със слюнка или след ухапване от съмнително за бяс домашно или диво животно се извършва в лечебни заведения за болнична и извънболнична помощ, определени със заповед на министъра на здравеопазването. Информация за лечебните заведения, прилагащи ваксини срещу бяс е налична в Регионалните здравни инспекции.

Къде?

Ваксината следва да бъде закупена от аптека и да се постави от лекар.

Какво?

В България се прилага противобясна ваксина Verorab (Листовка), която е показана за  всички възрастови групи.

Как?

Профилактична имунизация на лица в риск от заразяване с вируса на беса включва 3 дози ваксина приложени на първи, 7-ми и 21-ви или 28-ми ден. Възможно е прилагането и на двудозова схема на първи и 7-ми ден.

Ваксинацията след рисков контакт с животно трябва да бъде приложена възможно най-скоро след контакта. Прилагат се общо пет инжекции – в първия ден, а след това на 3-и, 7-и, 14-и и 28-и ден. На лица с предишна имунизация трябва да бъде поставена по една доза на ден 0 и ден 3.

Кога?

При възможност имунизацията следва да бъде започната месец преди пътуване в рискови региони.

Допълнително, пътуващите могат да се предпазят от бяс, като избягват контакти с диви или домашни животни, особено при пътуване в рискови области. При контакт със съмнително животно (одраскване, ожулване, контакт със слюнка или ухапване) веднага трябва да посетят медицински център.