Вие попитахте

На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.

Въпрос: От къде и кой може да ми издаде документ, какви са били задължителните имунизации на родените 1976 година? Къде се пази такъв архив? 


Отговор: В страната няма архив на поставени имунизации. Ангажимент на лицето е да съхранява медицинската документация, свързана с приложените му ваксини.

Въпрос: Здравейте! Как мога да си запиша час за ваксинация? Бременна съм в 30-та Г.С. и съм от гр. София, вече няколко пъти звъня на телефона за контакт в сайта ви и се включва автоматично съобщение "Абоната не отговаря, моля опитайте по-късно". Благодаря предварително за съдействието!


Отговор: Здравейте! Предварителното записване на час е препоръчително, с цел да се избегне струпването и чакането на бременни жени. В случай на невъзможност да се свържете по телефона, можете да отидете в избрания от Вас имунизационен кабинет, в посоченото работно време. Интерактивна карта с имунизационните кабинети, в които се поставя безплатна ваксина срещу коклюш на бременни жени с документиран период на бременността – 27-36 г.с. е публикувана на настоящия сайт.

Въпрос: Здравейте, колко време след спирането на антибиотик  (по- конкретно К****), може да се постави 2-ра доза Синфлорикс на 7-месечно бебе?


Отговор: Извършването на имунизация се осъществява след провеждане на преглед на детето и преценка на лекаря, че е клинично здраво. Това е водещото, а не преустановяване приема на антибиотик.

Въпрос: Не съм бременна, в пенсионна възраст съм. Искам да се ваксинирам, защото съм в контакт с деца. Къде мога да го направя, тъй като личната ми лекарка няма ваксина, а в аптеката също не откривам?


Отговор: Здравейте! Министерството на здравеопазването осигурява ваксини срещу коклюш за изпълнение на Имунизационния календар на Република България и за имунизационната кампания за ваксинация срещу коклюш на бременни жени. Ангажимент на вносителя е да осигури количества за продажба в аптечна мрежа, като се очаква през следващите седмици допълнителни количества да са налични.

Въпрос: Моля, за информация за конкретни здравни заведения в град София със специалисти, оторизирани да поставят ваксина срещу варицела, които могат да дадат и повече информация за самата ваксина, като например:
- какво трябва да е здравословното състояние на лице, желаещо ваксина;
- може ли да се заразят лицата около ваксинирания;
- какви медикаменти се избягват след ваксинация и други.
От опит заявявам че личните лекари нямат нужната информация. 
Благодаря! 


Отговор: Здравейте! Съгласно нормативната уредба в България, всеки лекар може да поставя препоръчителни имунизации, в т.ч. и ваксина срещу варицела. Основно задължение преди ваксинация е да запознае лицето с ползите от ваксините, рисковете от съответното инфекциозно заболяване и неговите усложнения, показанията, начина на приложение, противопоказанията, взаимодействието с други лекарствени продукти и очакваните нежелани лекарствени реакции на прилагания биопродукт. В тази връзка, няма определени лечебни заведения за целта. Допълнителна информация е налична и в Листовката за пациента. При допълнителни въпроси, може да се обърнете и към нас.

Въпрос: Кога е въведена имунизацията срещу коклюш в България?


Отговор: Задължителна имунизация срещу коклюш е въведена в страната през 1957 г.

Въпрос: Ако са пропуснати реимунизации на 6г. и  на 7г., безопасно ли е да се продължи с тези от календара за 17-годишна възраст?


Отговор: Здравейте! Съгласно Имунизационния календар на Република България, реимунизации се провеждат и в годината, в която се навършват 12 г. Моля посочете каква е възрастта на детето и какви са поставените до момента имунизации и реимунизации (и кога), за да може да Ви отговорим правилно.

Въпрос: Здравейте, бременна съм в последен триместър и планирам да се ваксинирам срещу коклюш. Въпросът ми е моите родители (родени 1949 година) както и брат ми (роден 1976 година) дали трябва да се ваксинират също?


Отговор: Здравейте! Препоръчителният интервал за прилагане на ваксина срещу коклюш при бременни е 27-36 гестационна седмица. Поставена в този интервал, ваксината предпазва, както Вас, така и Вашето бебе. Изграждането на IgG антитела у майката позволява тяхнато преминаване в плода и по този начин новороденото има пасивно придобит имунитет (краткотрайна протекция), което позволява то да бъде защитено до момента на получаване на първа доза ацелуларна коклюшна ваксина. Ако имунизацията е приложена на по-късен етап от бременността, това не може да гарантира, че антителата са преминали от майката в плода и тогава, за да бъде защитено кърмачето, се препоръчва т.нар. "метод на пашкула", който предвижда всички възрастни около бебето да бъдат имунизирани и защитени, което да предпазва и него. В тази връзка е възможно родителите и брат Ви също да се ваксинират срещу коклюш с цел опазване на новороденото от заболяването. Необходимо е обаче да изминат 2-3 седмици от имунизацията за изграждане на защита. 

Въпрос: Здравейте! Аз съм бременна на 29 год. с пълен имунизационен календар на задължителните ваксини до момента. Ваксината ДТ ми е поставена преди 4 години на 25 годишна възраст. Тъй като ре-имунизацията на бременни в момента се извършва с Boostrix,(която включва компонентите ДТ) искам да попитам дали има някакъв минимален срок, който трябва са се спази преди повторно прилагане? 


Отговор: Здравейте! Няма специален срок, който трябва да се спазва при поставяне на ваксина Бустрикс след Тетадиф ваксина. Основната цел на имунизацията с БУстрикс при бременни жени е да се изгради имунитет от майката, който да се придаде на плода, за да го защити през първите седмици след раждане.

Въпрос: Леко боледуване (хрема) при дете на 6 години пречка ли е за поставяне на ваксината за коклюш? Какво се случва с ваксината, ако детето се разболее преди да бъде имунизирано? 


Отговор: Здравейте! Преценка дали детето може да бъде имунизирано се извършва от лекаря, който ще постави ваксината. В дадени случаи, хремата може да не е причина за отлагане на имунизацията. Вероятно имате предвид какво се случва с ваксината, ако детето се разболее след нейното поставяне. В такъв случай, ако детето заболее след ваксинация, не трябва да се притеснявате, защото имунната система може да се справи и със заболяването и със създаване на ефективен имунитет едновременно.


Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.

Задай въпрос