Вие попитахте

На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.

Въпрос: Коя е годината на последната имунизация против тетанус за родените през 1951 г.


Отговор: Здравейте! Последната година, в която родените през 1951 г., са подлежали на задължителна реимунизация срещу тетанус и дифтерия, е 2016 г., в годината на навършване на 65 г. Съгласно Имунизационния календар на Република България, следващата реимунизация срещу тетанус и дифтерия на родените през 1951 г. ще бъде през 2026 г. 

Въпрос: Здравейте, има ли риск при ваксинация с втора доза за морбили на едното ми дете, другото да се зарази?


Отговор: Съгласно Кратката характеристика на използвания в страната ваксинален продукт 9 (MMRVAXPRO), няма съобщения за предаване на ваксинален морбилен вирус от ваксинирани на податливи на заразяване контактни лица, т.е. няма риск от заразяване на второто Ви дете при ваксиниране на първото Ви дете срещу морбили.

Въпрос: Здравейте, синът ми е на 6 г. и имам желание да му поставя ваксина срещу менингит. Прочетох на сайта Ви, че скоро ще има одобрена нова ваксина на Pfizer - Penbraya, която ще обхваща А,В,С,W,Y.
Моля за информация дали тази ваксина ще се продава в България и ако да в какви срокове ще излезе на пазара. Когато говорих с педиатърката ни, тя ни насочи към единствената която към днешна дата се предлага у нас, а именно Nimenrix. Мислихме да я слагаме, но предвид новата информация която прочетох се колебая дали да не изчакаме новата ваксина, т.к Nimenrix не покрива серотип В.


Отговор: Към настоящия момент ваксината все още не е разрешена за употреба в държавите от Европейския съюз. След издаване от Европейската комисия на разрешение за приложението ѝ, повече информация ще бъде публикувана на страницата на ПлюсМен.

Въпрос: Здравейте! При дъщеря ми която е на 2г.10м имам отложени ваксини ( къде боледуваше, къде други обстоятелства) Има до 8 месец само ваксини, в последствие след 1 годинка започнахме да ги наваксваме. Въпросът ми е след като е минало доста време от времето когато е трябвало да се приложи, то сега ще бъдат ли толкова ефикасни както при другите деца?

На 14.09 и направиха ваксината Тетраксим и за след 10 дни назначиха последната която ни остава обаче има лека хрема , и дали да рискувам да я правя? Или да помоля пак за отлагането й?


Отговор: Съгласно разпоредбите на чл. 18 от Наредба № 15 за имунизациите в Република България, при възникнали обстоятелства, довели до отлагане на ваксини, същите се прилагат при първа възможност. Основното изискване ваксините за задължителни имунизации срещу дифтерия, тетанус, коклюш, хепатит Б, Хемофилус инфлуенце тип Б и пневмококови инфекции да се прилагат  през първите месеци от живота на бебето е свързано с предпазване на новородените от ваксинопредотвратими заболявания, срещу които са посочените ваксини и които са отнемали живота на много бебета и малки деца в периода преди прилагането на ваксините, а не с по-добра имунна защита в тази възраст.
Всяко дете следва да получи необходим брой ваксини, за да бъде максимално защитено от тежко протичане и свързани с него усложнения от ваксинопредотвратими заболявания.
В тази връзка подкрепяме прилагането на ваксини за задължителни имунизации и реимунизации във всяка детска възраст, ако по някаква причина, не е спазен Имунизационния календар на страната.
По отношение на наличието на хрема като причина за отлагане на имунизация обръщаме внимание, че преценката за това дали едно дете може да бъде ваксинирано или не се извършва от общопрактикуващия лекар в деня на имунизацията при проведен преглед.
Наличието само на хрема не следва да се счита за противопоказание за имунизация.

Въпрос: След направена справка и при смяна на лични лекари, установихме сега, преди приемането на нашия син в яслата, че 3-тия прием от ваксината Синфлорикс, който е предназначен за възраст 12 месеца е изпуснат. Синът ни в момента е на 2 г. и 4 месеца и се чудим дали може да я сложим?


Отговор: Здравейте! Имунизационният календар на Република България посочва минималната възраст, на която следва да се постави задължителна имунизация или реимунизация.  Всяка пропусната задължителна имунизация или реимунизация се поставя при първа възможност, като се вземат предвид показанията за възраст в Кратката характеристика на съответния лекарствен продукт. Във Вашия случай е възможно поставянето на детето Ви на пропуснатата доза Синфлорикс , което следва да обсъдите с неговия общопрактикуващ лекар.

Въпрос: На 70 години съм. Кашлям от 1-ви септември т.г. На 3-ти септември направих бърз антигенен тест за ковид и грип - към този момент беше отрицателен. На 26-ти септември си поставих 7-ма доза ваксина против ковид. Продължавам да кашлям. Ако евентуално съм била с ковид, има ли опасност от компрометиране на имунния отговор към ваксината?

Отговор: Здравейте! Има малко изследвания, които са проучвали ефектите от ваксинацията по време на заболяване от COVID-19, тъй като на тези, които имат симптоми, се препоръчва да отложат ваксинациите си и да спазват мерки за изолация. Засега няма доказателства, че заразяването със SARS-CoV-2 променя ефективността на ваксината или причинява някакво усложнение. Ваксинирането, докато сте болни, вероятно няма да засили имунния ви отговор срещу настоящата инфекция.

Въпрос: Детето ми е на 7 и подлежи на проба Манту и евентуално ваксинация с БЦЖ. За град София бяхме насочени към СБАЛПФЗ- София област. Записването на час се оказа състезание с други родители възможно само един ден в месеца в рамките на един час (от осем до девет), след което места няма за следващия един месец. Отказват да запишат час за по-следващия месец, защото графиците излизали месец за месец. Гаранция, че можем да запишем час за по-следващия месец няма. За мен е недопустимо ваксинация от имунизационния календар на Република България да е организирана по такъв начин, че с месеци да няма яснота кога детето може да мине съответната проба. Можем ли да извършим пробата и евентуално ваксината на друго място в София и къде? 


Отговор: Съгласно нормативната уредба и създадения ред в страната, задължение на общопрактикуващия лекар е извършването на проба Манту и последващо поставяне при необходимост на ваксина БЦЖ. Допълнително, за улеснение на гражданите на следния линк са посочени лечебни заведения, в които се извършват посочените дейности - тук.

 

Въпрос: Здравейте, днес се ваксинирах срещу Ковид. Как мога да си получа сертификата, че съм ваксинирана? От медицинския център, където ми поставиха дозата, казаха да отида за сертификат при личния лекар. Звъннах на личната си лекарка, за да я питам кога да отида да си го взема, но тя ми отговори, че от първи юли няма достъп до системата за Ковид и няма указания как да процедира. Ако трябва аз да си го изтегля от някъде - моля за информация за линк.


Отговор: Вашият сертификат се намира във Вашето електронно здравно досие. Всеки гражданин, който има издаден КЕП (квалифициран електронен подпис) на свое име, може да достъпи пациентското си досие на електронен адрес https://his.bg/, от меню „Аз и моето семейство“, подменю „Моето пациентско досие“. След успешен вход сертификатът се разпечатва от раздел „Имунизации“. 

От 02.09.2024 г. всеки гражданин, който не притежава електронен/облачен подпис, може да получи помощ за достъп до електронното си здравно досие в РЗИ, РЗОК и офисите на "Информационно обслужване". За целта е необходимо да разполагате с мобилно устройство (телефон, таблет), на което да бъде инсталирано безплатното мобилно приложение „еЗдраве“. Повече за кампанията по т.нар. "сдвояване" на електронното Ви здравно досие с мобилния Ви телефон, можете да намерите на сайта на Министерството на здравеопазването - тук и тук.

Въпрос: Здравейте, дъщеря ми е на 2 месеца и ни предстои ваксиниране с шесткомпонентната ваксина I прием. Може ли да започна ваксинацията в България и да я продължа в Турция или съм задължена да направя всички ваксини тук?


Отговор: Здравейте! Препоръчително е имунизациите да се извършат в страната, в която ще пребивава детето. При евентуално завръщане и продължителен престой в България, имунизациите при детето следва да бъдат съобразно Имунизационния календар на страната ни.

 

Въпрос: Здравейте, днес ми поставиха ТАП инжекция във връзка с дълбока порезна рана. Колко време трябва да изчакам, за да си поставя ваксина за Ковид и ваксина за грип?


Отговор: Здравейте! Няма необходимост от разстояние при прилагането на посочените от Вас ваксини. Те могата да се поставят едновременно или в последователни дни, без да е необходимо спазването на определен времеви интервал между тях.


Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.

Задай въпрос