Вие попитахте
На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.
Въпрос: Здравейте, имам бебе на 7 седмици и искам да му сложа първата задължителна ваксина. За съжаление личния лекар на детето има много пациенти и графика му е зает за много време напред. Има ли друго място, където може да бъде ваксинирано?
Отговор: Здравейте! Съгласно създадения ред в страната, задължителните ваксини и тяхното поставяне са безплатни при деца с избран лекар, само при него.
Обръщаме внимание, че всеки общопрактикуващ лекар следва да има определени часове за детска консултация, в рамките на които да извършва профилактични прегледи и имунизации на своите пациенти.
Въпрос: Здравейте, искам да попитам за следният случай: Мой приятел, украински гражданин със статут на бежанец в България, е моряк. Предстои му пътуване към Африка и от Украйна са му препоръчали да си постави ваксина срещу полиомиелит - там поставят ваксината и на 14-годишна възраст. Тук се е обърнал към медицински центрове и РЗИ-Варна, от където са му отговорили, че тази ваксина не се поставя в България. Прочетох, че съществува 3-валентна ваксина срещу тетанус, дифтерит и полиомиелит, която се поставя на 14-годишни във Великобритания. Въпросът ми към вас е: "Може ли да се постави ваксина срещу полиомиелит в България? Къде може да се постави? Необходимо ли е да си я постави?
Отговор: Здравейте! За съжаление в страната няма налична ваксина, съдържаща полиомиелитни вируси (живи или убити), показана за имунизация при възрастни.
Въпрос: Днес се имунизирах срещу Ковид-19. Как мога да си сваля сертификата в електронна форма? В сайта his.bg нищо не е указано, нито в този специализиран сайт. А старите начини са изтрити.
Недоумявам, възможно ли е това?
Отговор: Здравейте! Всеки гражданин, който има издаден КЕП (квалифициран електронен подпис) на свое име, може да достъпи пациентското си досие на електронен адрес https://his.bg/, от меню „Аз и моето семейство“, подменю „Моето пациентско досие“. След успешен вход сертификатът се разпечатва от раздел „Имунизации“. Гражданите без електронен подпис могат да поискат своя сертификат от избрания от тях личен лекар или от ваксинационния пункт, в който е поставена ваксината.
Въпрос: Къде да поставя бустерна доза срещу Ковид на детето ми което тръгва на училище тази година? На сайта на РЗИ има публикуван списък с ваксинационни центрове - към тях ме насочи самото РЗИ, но информацията е неактуална защото в нито една от посочените болници не ваксинират деца! По телефона от РЗИ ми отговориха, че ваксинират деца, но само над 12 години. Личният лекар също отказа.
Отговор: Здравейте! От началото на месец септември 2024 г. в страната ще са налични нови вариантни ваксини срещу JN.1 вариант на SARS-CoV-2. Актуализирана информация за местата, в които ще могат да бъдат ваксинирани деца ще бъде налична след доставка на ваксината в страната.
Въпрос: 2019 ваксинирах себе си и детето с Avaxim срещу хепатит А. Тази ваксина, обаче от години я няма в България, а трябва да си сложим по още една доза, за да имаме до животен имунитет. Може ли да се комбинира с друга ваксина и коя да е тя или трябва поставяне на друга ваксина по схема? За мен лично, може ли да си поставя комбинирана за хепатит А и Б тий като се оказва, че аз не съм ваксинирана за хепатит Б? Коя ваксина да използвам?
Отговор: Здравейте! Към момента в страната няма налична ваксина срещу заболяването за деца до 15 г. За лица на и над 16 г. е възможно започната имунизация срещу хепатит А (поставена 1 доза монохепатитна ваксина) да се завърши със стандартна схема (от 3 дози) комбинирана ваксина срещу хепатит А и Б с търговско наименование Twinrix Adult (налична в аптечната мрежа).
Въпрос: Имам дете на две години и четири месеца и поради алергии е със ваксини само от родилното. Може ли да ми дадете препоръка за начина, броя и реда на поставянето им и евентуално за изследвания, които да направи преди това?
Отговор: Здравейте! Единствено противопоказание за имунизация е установена алергия към съставка на ваксина. Деца с алергии към храни, полени и други, не са противопоказани за имунизация. Няма препоръки за провеждане на алергологични тестове преди ваксинация. В тази връзка, препоръчваме при детето в кратки срокове да бъдат започнати пропуснатите имунизации.
Въпрос: Здравейте, след като почина съпругът ми, тогава бях на 40 години, сега съм на 55години, поне четири пъти в годината ми излизат херпеси около устата, дали отгоре или отдолу и ми минават доста бавно. Има ли ваксина за тези херпеси и заразни ли са, тъй като имам внучка под годинка? Ще Ви бъда благодарна, ако ми отговорите или по някакъв начин ми помогнете.
Отговор: Здравейте! За съжаление няма ваксина срещу т.нар. херпес симплекс.
Въпрос: Преди половин година по програма по борба срещу рак на маточната шийка поставих първата доза на ваксина на дъщеря ми. Сега трябва да поставим втората доза. Тя вече е на 14 г. и не можем да поставим бесплатно тази ваксина. Искам да платя за нея и да я поръчам, но нашият личен лекар **** от Бургас не иска да прави нищо. Трябва да приключим ваксинацията на моето дете с втората доза. Искам вашето съдействие по този случай.
Отговор: Здравейте! Изискването за ненавършени 14 години се отнася само за поставена първа доза. Всяко момиче започнало своята ваксинация срещу рак на маточната шийка по програмата, може да получи и втора безплатна доза, независимо от навършената възраст към датата на ваксинация.
Въпрос: Здравейте! Какъв е срокът за поставянето на ваксините на 12 годишна възраст? Мога ли да получа здравно-профилактична карта, ако не са поставни и двете ваксини?
Отговор: Съгласно сроковете, посочени в Имунизационния календар на страната, това следва да се извърши в рамките на календарната година, в която детето навършва 12 г. Двете ваксини могат да се поставят едновременно. Съгласно нормативната уредба (Наредба № 3 от 2000 г. за здравните кабинети в детските заведения и училищата), данните за проведените имунизации се предоставят на здравния кабинет на училището в седемдневен срок от началото на учебната година.
В тази връзка препоръчваме задължителните реимунизации да ги поставите преди началото на учебната година. В допълнението, липсата на поставени реимунизации не е причина за отказ от изготвяне на лична здравно-профилактична карта, но няма да бъдат вписани в нея. Обръщаме Ви внимание, че в момента в страната има епидемично разпространение на коклюш, както и нарастване на броя на заболелите от морбили, поради което необоснованото отлагане от имунизации не е препоръчително.
Въпрос: При поставяне на препоръчителна ваксина като Ротарикс, Варивакс и т.н тя къде се отбелязва? Само в картона на детето ли се вписва? Ако този картон се загуби, как ще има справка за поставените ваксини? Нашият педиатър твърди, че никъде не се описва, а преди месец сме сложили втора доза за варицела.
Отговор: Редът за вписване на ваксини по национални програми (Ротариск) и препоръчителни имунизации (Варивакс) е посочен в Наредба № 15 за имунизациите в Република България (чл. 12). Там е написано, че приложените ваксини се вписват в книгата за профилактични имунизации и реимунизации и в имунизационния паспорт в здравноосигурителната книжка или лична амбулаторна карта.
Допълнително, ваксините по национални програми се отчитат и към Националната здравноосигурителна каса и същите се вписват в медицинския софтуер на общопрактикуващия лекар и се подава информация към НЗОК.
Съгласно Наредба № Н-6 от 2022 г. за функционирането на Националната здравноинформационна система медицинските специалисти са длъжни да вписват като електронен здравен запис всяка извършена от тях дейност, вкл. и прилагането на ваксини (чл. 13). Тази информация става видима за Вас в електронното медицинско досие на детето Ви. За целта е необходимо да извършите т.нар. сдвояване на Вашето електронно здравно досие с Вашия мобилен телефон. Това се случва чрез инсталиране на приложението еЗдраве. Повече информация по темата можете да откриете тук.
Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.