Вие попитахте

На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.

Въпрос: На 70 години съм. Кашлям от 1-ви септември т.г. На 3-ти септември направих бърз антигенен тест за ковид и грип - към този момент беше отрицателен. На 26-ти септември си поставих 7-ма доза ваксина против ковид. Продължавам да кашлям. Ако евентуално съм била с ковид, има ли опасност от компрометиране на имунния отговор към ваксината?

Отговор: Здравейте! Има малко изследвания, които са проучвали ефектите от ваксинацията по време на заболяване от COVID-19, тъй като на тези, които имат симптоми, се препоръчва да отложат ваксинациите си и да спазват мерки за изолация. Засега няма доказателства, че заразяването със SARS-CoV-2 променя ефективността на ваксината или причинява някакво усложнение. Ваксинирането, докато сте болни, вероятно няма да засили имунния ви отговор срещу настоящата инфекция.

Въпрос: Детето ми е на 7 и подлежи на проба Манту и евентуално ваксинация с БЦЖ. За град София бяхме насочени към СБАЛПФЗ- София област. Записването на час се оказа състезание с други родители възможно само един ден в месеца в рамките на един час (от осем до девет), след което места няма за следващия един месец. Отказват да запишат час за по-следващия месец, защото графиците излизали месец за месец. Гаранция, че можем да запишем час за по-следващия месец няма. За мен е недопустимо ваксинация от имунизационния календар на Република България да е организирана по такъв начин, че с месеци да няма яснота кога детето може да мине съответната проба. Можем ли да извършим пробата и евентуално ваксината на друго място в София и къде? 


Отговор: Съгласно нормативната уредба и създадения ред в страната, задължение на общопрактикуващия лекар е извършването на проба Манту и последващо поставяне при необходимост на ваксина БЦЖ. Допълнително, за улеснение на гражданите на следния линк са посочени лечебни заведения, в които се извършват посочените дейности - тук.

 

Въпрос: Здравейте, днес се ваксинирах срещу Ковид. Как мога да си получа сертификата, че съм ваксинирана? От медицинския център, където ми поставиха дозата, казаха да отида за сертификат при личния лекар. Звъннах на личната си лекарка, за да я питам кога да отида да си го взема, но тя ми отговори, че от първи юли няма достъп до системата за Ковид и няма указания как да процедира. Ако трябва аз да си го изтегля от някъде - моля за информация за линк.


Отговор: Вашият сертификат се намира във Вашето електронно здравно досие. Всеки гражданин, който има издаден КЕП (квалифициран електронен подпис) на свое име, може да достъпи пациентското си досие на електронен адрес https://his.bg/, от меню „Аз и моето семейство“, подменю „Моето пациентско досие“. След успешен вход сертификатът се разпечатва от раздел „Имунизации“. 

От 02.09.2024 г. всеки гражданин, който не притежава електронен/облачен подпис, може да получи помощ за достъп до електронното си здравно досие в РЗИ, РЗОК и офисите на "Информационно обслужване". За целта е необходимо да разполагате с мобилно устройство (телефон, таблет), на което да бъде инсталирано безплатното мобилно приложение „еЗдраве“. Повече за кампанията по т.нар. "сдвояване" на електронното Ви здравно досие с мобилния Ви телефон, можете да намерите на сайта на Министерството на здравеопазването - тук и тук.

Въпрос: Здравейте, бих искала да попитам дали и кога при настъпване на бременност мога да си поставя ваксина срещу грип и COVID-19?


Отговор: Здравейте! Имунизацията срещу COVID-19 и срещу сезонен грип по време на бременността е препоръчителна и ползите от това са научно потвърдени. Повече информация за имунизациите по време на бременност и подходящия период на тяхното поставяне може да намерите на следния линк: Плюс мен :: Препоръки (plusmen.bg)

 

Въпрос: Здравейте, днес ми поставиха ТАП инжекция във връзка с дълбока порезна рана. Колко време трябва да изчакам, за да си поставя ваксина за Ковид и ваксина за грип?


Отговор: Здравейте! Няма необходимост от разстояние при прилагането на посочените от Вас ваксини. Те могата да се поставят едновременно или в последователни дни, без да е необходимо спазването на определен времеви интервал между тях.

Въпрос: Здравейте, дъщеря ми е на 2 месеца и ни предстои ваксиниране с шесткомпонентната ваксина I прием. Може ли да започна ваксинацията в България и да я продължа в Турция или съм задължена да направя всички ваксини тук?


Отговор: Здравейте! Препоръчително е имунизациите да се извършат в страната, в която ще пребивава детето. При евентуално завръщане и продължителен престой в България, имунизациите при детето следва да бъдат съобразно Имунизационния календар на страната ни.

 

Въпрос: Моля съобщете: 1/ Къде без предварително записване и със записване тази есен се поставят ваксини за новият вариант на Омикрон и необходимо ли е да правя тест за антитела. Имам всички ваксини от началото на пандемията.  2/ ЛЛ ще поставят ли тази есен антигрипни ваксина за лица над 60 г.


Отговор: Здравейте! Организацията по места се осъществява от регионалните здравни инспекции и информация за имунизационните кабинети в дадената област е публикувана на интернет страницата на съответната здравна инспекция, както и на следния линк - Плюс мен :: Актуално (plusmen.bg)

Ваксини срещу COVD-19 се поставят и от общопрактикуващите лекари. 
За поставяне на ваксина срещу COVID-19 не е необходимо провеждане на изследване за наличие на антитела, поради изменчивост на циркулиращите варианти на SARS-CoV-2 и натрупани данни за избягване от новите варианти на имунна защита след предходна ваксинация или преболедуване.
 
Както и през предходните години, така и през настоящата, в изпълнение на Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката срещу сезонен грип и пневмококови инфекции, от м. октомври безплатни грипни ваксини ще се поставят от общопрактикуващите лекари на пациенти на и над 65 г. от техния пациентски списък.
 
В тази връзка може да се обърнете към Вашия лекар за поставянето и на двете ваксини.

Въпрос: Искам да попитам дали да се ваксинирам против папиломавирус и къде мога да го направя? В момента имам няколко папилома по кожата по врата и под мишниците. Мъж на 50 години съм.


Отговор: Здравейте! Ваксината срещу HPV е показана за лица след 9-годишна възраст за предпазване от следните HPV заболявания: 

• Премалигнени лезии и карцином, засягащ цервикса, вулвата, вагината и ануса, причинени от ваксиналните HPV типове. 
• Генитални брадавици (Condyloma acuminata), причинени от определени HPV типове.
 
Проучвания сочат, че ваксината предотвратява ракови заболявания, причинени от HPV и в областта на главата и шията, гърлото и пениса. Ваксината предпазва от заразяване и заболяване от 9-те най-често срещани HPV, причинители на ракови заболявания и кондиломи.
 
Тя не е насочена за предпазване от всички HPV (които са над 200 типа), част от които причиняват кожни брадавици. Ваксината няма лечебен ефект!
 
С увеличаване на възрастта ефективността на ваксината намалява, поради повишената честота на безсимптомно носителство или инфекции от HPV.
 
В тази връзка и предвид ролята на ваксината за предотвратяване развитието на ракови заболявания, свързани с HPV, може да се ваксинирате срещу HPV, при желание, като следва да закупите ваксината Gardasil 9 от аптека и тя да бъде поставена от лекар (общопрактикуващ лекар, в имунизационния кабинет на регионалната здравна инспекция в областта, в която живеете или друг лекар).
 
Следва да имате предвид, че имунизационният курс включва прилагането на 3 дози ваксина, като втората доза се прилага 2 месеца след първата, а третата - 4 месеца след втората).

Въпрос: В момента съм в болничен с позитивен тест за COVID-19 (от 16.09.2024 г.). Искам да си взема пак зелен сертификат за преболедувала. Може ли да ми изпратите линк от къде да го актуализирам и изтегля?


Отговор: Здравейте! Сертификат за преболедуване от COVID-19 вече не се издава и не се изисква в страната. Всяка медицинска дейност - направено лабораторно изследване, проведен преглед или назначено лечение за COVID-19, следва да бъде вписано от съответния медицински специалист във Вашето електронно медицинско досие. Достъп до него можете да получите през мобилния си телефон като изтеглите безплатното приложение еЗдраве и се регистрирате с електронен подпис. Ако нямате такъв, можете да посетите РЗИ, РЗОК или офис на "Информационно обслужване", където ще получите съдействие за вход в досието Ви.

Въпрос: Къде мога да си поставя противогрипна ваксина?


Отговор: Здравейте! Можете да си поставите грипна ваксина в имунизационните кабинети на регионалните здравни инспекции, при общопрактикуващия Ви лекар и при всеки лекар, която заяви желание да я постави.

 
За лица на и над 65 г. безплатни ваксини срещу сезонен грип и тяхното поставяне се извърши от общопрактикуващия лекар на лицето.

Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.

Задай въпрос