Вие попитахте

На тази страница може да откриете публикувани отговори на поставените от постителите на ПлюсМен въпроси.

Въпрос: Здравейте! Имам нужда от компетентен отговор, който бихте ми дали само вие!
Имам дъщеря на 9 години. Наскоро разбрах, че сме пропуснали реимунизацията която се прави на 7 години. Това време съвпадаше с времето на епидемиологичната обстановка по време на Covid пандемия и личният ни лекар беше много наплашен и не видял смисъл да ни информира, че детето ни подлежи на реимунизация, от страх да не му пренесем вируса! 
Много съм притеснена, обвинявам и себе си за моето безхаберие! Но нали личните лекари са за това?! Прочетох че по новата наредба реимунизациято на 11 годишна възраст е отпаднала. Въпроса ми е следния "Може ли детето ми като е на 9 години да го реимунизираме?" Съгласна съм да поема и разходите по ваксината, стига само да мога да си предпазя детето. 
Ще съм ви много благодарна ако получа бърз отговор! 


Отговор: Здравейте! Съгласно Имунизационния календар на Република България, в годината на навършване на 7 годишна възраст децата подлежат на проверка за туберкулинова чувствителност или т.нар. проба Манту. Тази проба се провежда, за да се определи дали е необходима имунизация срещу туберкулоза. При деца с отрицателен резултат се прилага ваксина БЦЖ. При деца над посочената възраст, проба Манту се провежда от ОПЛ на детето при първа възможност. В тази връзка Ви препоръчваме да обсъдите с личния лекар на дъщеря Ви възможен ден и час за извършване на проба Манту. 

 

Въпрос: Някои пулмолози препоръчват разлика от 2-4 седмици между грипната и пневмококовата ваксини.

Вашето мнение е различно: "Имунизация срещу пневмококови инфекции се поставя еднократно в рамките на Програмата, като имунизацията може да се проведе през цялата година или едновременно с ваксината срещу сезонен грип."

Кое е по-безопасно за възрастни 75-80 години?


Отговор: Съгласно Кратката характеристика на продукта на ваксините срещу грип и пневмококови инфекции, както и ваксиналната практика в страната и в света, ваксините срещу сезонен грип и пневмококови инфекции могат да се прилагат в един и същи ден или без спазване на определен интервал между двете имунизации. В България подобна практика по едновременно прилагане се изпълнява по отношение на задължителните имунизации при малки деца, при които в едни ден се поставя ваксина срещу пневмококови инфекции и ваксина срещу шест други заболявания (дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце, хепатит Б).

Предвид, че случаи на пневмококови инфекции се регистрират целогодишно, както и че се очаква ваксина срещу пневмококи да се прилага през цялата година, не е необходимо да се изчаква есента, за нейното поставяне. Но, ако пневмококова ваксина се приложи през сезона на грипните ваксинации, то няма пречка двете ваксини да се поставят в един и същи ден. 

Въпрос: Здравейте! Интересува ме дали и двете дози трябва да се поставят преди детето да навърши 14 години или това е условие само за първата доза от ваксината?
Къде в документ е описано това, тъй като нашият ОПЛ твърди, че и двете дози трябва да бъдат поставени до навършване на 14-годипна възраст, а за дъщеря ми това вече е невъзможен срок.
Благодаря предварително за отделеното време!


Отговор: Здравейте! Условията, при които се прилагат ваксини срещу HPV при момичета на възраст 10-13 г. в рамките на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2021-2024 г., са ясно разписани в Механизма за заявяване, доставяне и отчитане на ваксините срещу човешки папилома вирус и приложението им, осигуряващи изпълнението на националната програма. Информацията е достъпна на интернет страницата на НЗОК - https://www.nhif.bg/bg/outpatient/gp/documents

В нея е посочено, че започването на имунизационната схема при момичетата, следва да бъде извършено преди навършване на 14-годишна възраст, т.е първата доза се поставя не по-късно от 13 год.,  11 месеца и 29 дни. Втората доза се прилага с 6-месечен минимален интервал.

При необходимост Вашият ОПЛ може да се обърне за разяснение към МЗ или РЗОК.

Въпрос: Здравейте, преди около година и половина в разгара на пандемията се ваксинирах с 3 дози ваксина - първата Astra Zeneca, другите дози Phaizer. Бих искала да си направя буустер, но имам нужда от информация какви са актуалните варианти на ваксината и необходимо ли е да изследвам антитела преди да я сложа. Между рълвата и внората ваксина изкарах ковид и след 3те игли имах много високи антитела.


Отговор: Здравейте! Новата вариантна ваксина Comirnaty съдържа иРНК, кодираща шипчестия протеин на подварианта Omicron XBB.1.5. Подвариантите XBB на Omicron причиняват по-голямата част от случаите на COVID-19 в световен мащаб.  Циркулиращите нови подварианти, въпреки че са родствено близки с вариант Омикрон, са антигенно различни от него. В тази връзка новите подварианти се различават съществено и от първоначалния див вариант Ухан, както и от вариант Делта, който доминира у нас през 2021 г.

Наличието на антитела не гарантира, че ще сте защитена от новите подварианти, към които е насочената вариантната ваксина Comirnaty Omicron XBB.1.5. Няма препоръка за изследване за наличие на антитела преди ваксинация.

Въпрос: Аз съм от гр. Добринище и желая да се ваксинирам срещу Ковид с комбинираната ваксина "Модерна". В РЗИ- Благоевград няма. На територията на община Банско- няма.
Може ли да ми дадете насоки дали я има и в кой ваксинационен пункт в страната?


Отговор: През настоящия есенно-зимен сезон в България ще се прилага единствено ваксина срещу COVID-19 на производителя Пфайзер-Бионтех. Това е нова адаптирана ваксина, насочена срещу подвариант XBB 1.5 на Омикрон. Имунизация с новата ваксина може да си направи всеки желаещ, независимо от неговия ваксинационен статус и прилаганите до момента ваксини. Единственото изискване е да са минали най-малко 3 месеца от последната приложена доза.

Въпрос: Здравейте. Само при личен лекар ли може да се постави ваксината срещу грип - закупих си такава от аптеката? И трябва ли да получа някакъв документ - сертификат?


Отговор: Здравейте! Прилагането на ваксина за препоръчителна имунизация, каквато е ваксината срещу сезонен грип, се извършва от лекар, независимо от неговата специалност. Изключение са лицата на и над 65 г., при които ваксина срещу сезонен грип се осигурява безплатно в рамките на Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и пневмококовите инфекции при лица на и над 65 г. По програмата изпълнители са само общопрактикуващите лекари. За имунизацията срещу грип не се издава сертификат.

Въпрос: Имам 3 поставени ваксини срещу Covid-19.Следва ли да бъда поставена под карантина вследствие контакт с лице, позитивен за Covid-19?


Отговор: Условията и редът за извършване на задължителна карантина на лица, контактни на лица, болни от и заразоносители на COVID-19 са нормативно разписани в Наредба Н-2 от 2022 г. за условията и реда за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на COVID-19.

Съгласно цитирания нормативен акт, лица, които са със завършен ваксинационен курс или имат поставена допълнителна (бустерна) доза ваксина срещу COVID-19 през последните 90 дни, не се считат за контактни лица, с изключение на случаите, в които тези лица работят с рискови групи от населението (възрастни, лица с хронични заболявания и имуносупресивни състояния) или живеят в места с висок риск за заразяване, като социални услуги или места за лишаване от свобода.

В тази връзка, ако последната доза ваксина срещу COVID-19 Ви е приложена преди по-малко от 90 дни, то Вие не подлежите на карантина, освен ако не попадате в посочените изключения.

Въпрос: Здравейте, поставих си само една доза от ваксината на Pfizer/не успях за втората доза, имах здравословни проблеми/. Възможно ли е сега да си поставя от новата ваксина? Само към ваксината на Pfizer не съм алергична.


Отговор: Здравейте! Да, възможно е. Независимо от Вашия имунизационен статус до момента, може да получите ваксина Comirnaty Omicron XBB.1.5. Необходимо е да са изминали поне 3 месеца от датата на поставената доза ваксина.

Въпрос: Здравейте! Ваксиниран съм през м. януари с пета бустерна ваксина, мога ли сега да се ваксинирам срещу новите разновидности на ковид?


Отговор: Здравейте! Ваксината срещу Omicron XBB.1.5 е показана за активна имунизация за превенция на заболяването COVID-19 на всички лица от 6-месечна възраст нагоре, независимо от предишния им ваксинационен статус за COVID-19.

На лица, които преди това са били ваксинирани с ваксина срещу COVID-19, ваксината срещу Omicron XBB.1.5 трябва да се приложи най-малко 3 месеца след последната доза ваксина срещу COVID-19. 

С прилагането на новата ваксина срещу Omicron XBB.1.5 се очаква ваксинираните лица да са с по-добра защита срещу тежко боледуване, хоспитализация и смърт от COVID-19, причинен от разпространяващите се в момента варианти, както и да е ефективна и срещу други подварианти XBB, които могат да преобладават през есенно-зимния сезон на 2023-2024 г.

Въпрос: На 74 години съм. Ваксинирам със трикратно –първа, втора доза и бустер с препарата на Модерна – сега СпайкВакс – Spikevax. От сайта разбирам, че няма да има доставка на Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 за есен зима 23/24 – моля потвърдете или посочете очаквано наличие. В тази ситуация мога ли да се ваксинирам с адаптираната ваксина на Пфайзер Comirnaty Original/Omicron BA.1


Отговор: Здравейте! От 27.09.2023 г. стартира ваксинационната кампания срещу Omicron XBB.1.5 в страната. За настоящия есенно-зимен сезон в България ще е налична само ваксината Comirnaty Omicron XBB.1.5.

Лица, получили първична имунизация или допълнителни (бустерни) дози срещу COVID-19, независимо от приложената ваксина, могат да получат 1 доза Comirnaty Omicron XBB.1.5 не по-рано от 3 месеца от датата на последната поставена доза ваксина.


Ако желаете, можете да изпратите своите въпроси към експертите от Министерство на здравеопазването, които в най-кратки срокове ще върнат отговор с подробна информация и факти, потвърждаващи становището.

Задай въпрос